Prawda, przepowiadanie i autentyzm życia

„Prawda, przepowiadanie i prawdziwość życia w epoce mediów cyfrowych’ – tak brzmi hasło 45. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, które będzie obchodzone w przyszłym roku w całym Kościele katolickim. Hasło to, wybrane przez Benedykta XVI, ogłosiło 29 września Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Temat, wybrany przez Ojca Świętego, umieszcza pośrodku wszystkich procesów komunikowania osobę ludzką – stwierdza komunikat Biura. Zwraca uwagę, że nawet dziś, w czasach tak powszechnie opanowanych, a często wręcz uwarunkowanych przez nowe technologie, podstawowe znaczenia ma nadal wartość osobistego świadectwa. Chodzi o to, że aby postępować zgodnie z prawdą i włączać się w przepowiadanie, ci, którzy działają w świecie wymiany informacji, a zwłaszcza dziennikarze katoliccy, winni ją „gwarantować” prawdziwością życia, która nie może być mniejsza w czasach cyfrowych środków przekazu.

Technologia jako taka nie jest w stanie ani ustanowić, ani zwiększyć wiarygodności poszczególnych komunikatorów, nie może też służyć za źródło wartości, którymi kierowałoby się komunikowanie społeczne, gdy przekracza wciąż nowe bariery technologiczne – stwierdza dalej oświadczenie Biura Prasowego. Zauważa, że prawda musi pozostać mocnym i niezmiennym punktem odniesienia dla nowych środków przekazu i świata informacji cyfrowej, która jeszcze bardziej rozszerza granice informacji i wiedzy. W ten sposób może ona przybliżyć na płaszczyźnie teoretycznej to, co stanowi najważniejszy cel wszystkich działających w środkach przekazu.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił Paweł VI w odpowiedzi na propozycje ojców Soboru Watykańskiego II, którzy m.in. wzywali do większego zaangażowania się Kościoła w świecie mediów. Pierwszy taki Dzień odbył się 7 maja 1967, a ogłoszone wówczas orędzie papieskie, zatytułowane „Środki komunikacji społecznej”, nosiło datę 1 maja owego roku. Od tamtego czasu Paweł VI ogłosił 12 takich orędzi (ostatnie z datą 23 kwietnia 1978), jego następca, Jan Paweł II – 12 (od 13. do 39.) i Benedykt XVI – dotychczas cztery, a obecne hasło jest piątym, które zaproponował.

Od wielu lat przyjął się zwyczaj, że okolicznościowe orędzie na kolejny Dzień Ojciec Święty ogłasza 24 stycznia danego roku, gdy Kościół katolicki wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy i prasy. Sam Dzień obchodzony jest w Kościele w różnych terminach, najczęściej w trzecią niedzielę maja, ale w Polsce jest to tradycyjnie trzecia niedziela września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »