Obchodząca niedawno uroczystość swojego patrona – św. Michała Archanioła – a w 2016 r. dwustulecie istnienia, żandarmeria watykańska przedstawia dokumenty, świadczące o tym, że jej początki sięgają czasów Edyktu mediolańskiego.
Ogłosili go wspólnie cesarz zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyn Wielki oraz cesarza wschodniej części Licyniusz w 313 roku, ustanawiającego swobodę religijną w całym cesarstwie. Wkrótce cesarz Konstantyn wyznaczał papieżowi Milcjadesowi, a potem jego następcy Sylwestrowi I straż przyboczną złożoną z uzbrojonych mężczyzn. Oddział ten widoczny jest także na przechowywanej w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie miniaturze przedstawiającej papieża Bonifacego VIII ogłaszającego w 1300 roku pierwszy w historii Kościoła jubileusz. Na dokumenty te powołuje się wydana właśnie publikacja zatytułowana „Żandarmeria watykańska. Od początków do naszych czasów” autorstwa Sandro Barbagallo i Cesare Catanantiego (wyd. San Paolo, Cinisello Balsamo, 2017, stron 272, € 25. dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie w całości na działalność dobroczynną żandarmerii). Data 14 lipca 1816 roku byłaby w ich świetle datą ponownego ustanowienia tego korpusu, który faktycznie byłby starszy i to znacznie od samej Gwardii Szwajcarskiej (założonej w 1506 roku).
Żandarmeria watykańska jest odpowiednikiem policji i ma zapewniać na terenie Państwa Watykańskiego bezpieczeństwo oraz prewencję. Towarzyszy Ojcu Świętemu w jego podróżach po Włoszech i za granicę. Do jej zadań należą także działania z zakresu kryminalistyki. Zatrudnia około 130 obywateli włoskich. W jej obrębie są obecnie m. in. Grupa Szybkiej Interwencji (Gruppo Intervento Rapido) oraz Jednostka Antysabotażową (Unità Antisabotaggio). Współpracuje z Interpolem oraz organami bezpieczeństwa państwa włoskiego.
Od kandydatów do tej jednostki wymaga się aby byli praktykującymi katolikami, w wieku od 21-24 lat, 178 cm. wzrostu i mieli ukończoną co najmniej szkołę średnią.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.