Zapewniamy o naszej determinacji w poszukiwaniu i budowaniu pokoju – napisali członkowie Konferencji Episkopatu Japonii w 75. rocznicę bitwy o Okinawę i zakończenia II wojny światowej.
Biskupi podkreślili, iż wołanie mieszkańców Okinawy o pokój na świecie jest wynikiem druzgoczącego doświadczenia bitwy sprzed lat, która pochłonęła wiele ponad 150 tys. ofiar, zarówno wśród żołnierzy, jak i cywilów. „Każda wojna jest na tyle brutalna, że nie może być dla ludzkości nic bardziej haniebnego” – piszą hierarchowie. Dodali, iż pomimo upływu 75 lat świat nadal znajduje się w niepewnej sytuacji i musi stawić czoła nowej zimnej wojnie, niestabilnej sytuacji w Azji wschodniej, zagrożeniu nuklearnemu oraz globalnemu kryzysowi środowiska.
W swoim przesłaniu biskupi japońscy przypomnieli ubiegłoroczną wizytę Franciszka w ich kraju oraz jego apel o rozbrojenie i świat wolny od broni nuklearnej. „We współczesnym świecie, gdzie miliony dzieci i rodzin żyją w warunkach urągających ich godności – powiedział wtedy Papież – wydane pieniądze oraz zarobione fortuny na produkcji, modernizacji i sprzedaży broni, ciągle coraz bardziej zabójczej, są ciągłym krzykiem wznoszącym się do nieba”. „Nasza odpowiedź na zagrożenia wojenne musi być konkretna i wspólnotowa” – zaznaczył Franciszek.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.