Ruda Śląska: Zakazali dopalaczy

Radni Rudy Śląskiej postanowili zakazać wprowadzania do obrotu w tym mieście tzw. dopalaczy. Czwartkowa uchwała w tej sprawie jest drugą taką w Polsce - po Bydgoszczy.

Inicjatorem uchwały jest prezydent miasta Andrzej Stania. Jej treść w dużej mierze pokrywa się z tekstem uchwały przyjętej dwa dni wcześniej w Bydgoszczy. Rudzcy radni, podobnie jak w pierwowzorze, motywują zasadność wprowadzenia zakazu potrzebą "ochrony życia i zdrowia obywateli oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego".

Zgodnie z przesłanym w piątek PAP przez pracowników rudzkiego magistratu zaktualizowanym tekstem projektu uchwały, zakaz obejmuje "substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działające na organizm człowieka w sposób wywołujący zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i postrzeganiu rzeczywistości, których obrót nie podlega regulacji przepisami odrębnymi wydanymi z uwagi na psychoaktywną funkcję tej substancji".

Za "wprowadzanie do obrotu" radni z Rudy Śląskiej uznali "nieodpłatne lub odpłatne udostępnianie" zdefiniowanych wyżej substancji osobom trzecim. Za naruszanie zakazu może grozić grzywna nakładana zgodnie z zasadami Kodeksu wykroczeń.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało w czwartek siedemnaścioro radnych, dwie osoby wstrzymały się od głosu. W ciągu siedmiu dni od uchwalenia uchwałę powinien podpisać przewodniczący Rady Miejskiej - wejdzie w życie w ciągu dwóch tygodni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Jednak jej zgodność z prawem musi jeszcze ocenić wojewoda.

Rudzka uchwała to kolejna w Polsce reakcja samorządów na powtarzające się doniesienia o zatruciach młodych ludzi dopalaczami. Poza uchwałą w Bydgoszczy - przyjętą po zatruciu się nimi dwóch bydgoskich gimnazjalistów - w czwartek warszawscy radni m.in. wystąpili do prezydent miasta o zbadanie możliwości wprowadzenia zakazu także w tym mieście i zaapelowali do Sejmu o "niezwłoczne podjęcie działań systemowych skutecznie zakazujących sprzedaży tzw. dopalaczy".

Do ostatniego silnego zatrucia tymi substancjami w woj. śląskim doszło we wtorek. W Tarnowskich Górach do szpitala trafiło dwóch 17-latków, którzy na wagarach wypalili skręta z suszem kupionym w sklepie z dopalaczami. Jeden z nich stracił wkrótce przytomność, drugi z objawami silnego zatrucia nie był w stanie chodzić.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków. Nie znajdują się na liście substancji zakazanych, można je legalne kupić w Polsce, są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która ma ograniczyć handel dopalaczami i wprowadzić zakaz reklamowania środków spożywczych poprzez sugerowanie, że mają właściwości środków psychotropowych lub odurzających.

Nowe przepisy mają pozwolić wycofać z rynku dopalacze zawierające podejrzane substancje psychoaktywne na okres od 12 do 18 miesięcy. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości dla zdrowia. Według zapowiedzi minister zdrowia Ewy Kopacz, rząd powinien zająć się projektem na posiedzeniu 12 października.

«« | « | 1 | » | »»
 • MP
  01.10.2010 19:05
  Jakoś nie mogę uwierzyc, że parlament nie ma mozliwości prawnych zakazu tych substancji. Dopiero samorządy upominaja się o "zdrowy rozsadek" w tej sprawie. Demokracja to nie tylko wolnośc ale także ochrona społeczeństwa przed zagrożeniami. Jeśłi politycy tego nie rozumieją, to powinni odejśc. A jeśli nie potrafią zapewnic społeczeństwu bezpieczeństwa, to chyba brak im kompetencji do pełnionych funkcji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  wiecej »