Przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży będą prawdopodobnie najliczniejszymi na Starym Kontynencie. Do Kolonii przed 5 laty przybyło 1.700 tys. młodych. Do Rzymu na Wielki Jubileusz ponad 2,1 mln. W Madrycie za rok młodych będzie prawdopodobnie jeszcze więcej,
Jak informują lokalne konferencje episkopatów, delegacje z poszczególnych krajów będą tym razem średnio o 15 proc. większe.
Informacje te podano 5 października w Watykanie na konferencji prasowej z organizatorami spotkania. Choć zapisy rozpoczęły się dopiero w lipcu, a samo spotkanie odbędzie się od 11 do 21 sierpnia 2011 r., już teraz zapisało się 170 tys. młodych. Jednak, jak zastrzeżono, nie liczba uczestników jest tu najważniejsza, ale ich duchowe przeżycia. A te w zasadniczej mierze zależą od przygotowań na miejscu, których kanwą jest jak zwykle nauczanie Ojca Świętego. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich, bp Josef Clemens, zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter tegorocznego przesłania. Benedykt XVI prowadzi młodych do wiary bazując na własnym doświadczeniu – podkreślił niemiecki hierarcha.
Choć Dni Młodzieży z Papieżem zawsze mają charakter ogólnoświatowy, zdaniem kard. Stanisława Ryłki, tym razem będą one miały również wyraźny rys europejski. Odpowiedzą bowiem na problemy młodych na Starym Kontynencie – uważa przewodniczącej Papieskiej Rady ds. Świeckich.
„Spotkanie w Madrycie będzie z pewnością miało charakter światowy – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ryłko. – Mamy bowiem do czynienia ze Światowym Dniem Młodzieży, niemniej doświadczenie uczy, że w tym przypadku w związku z tym, iż spotkanie to odbywa się w Europie ogromną większość stanowić będą młodzi Europejczycy i myślę, że temat Światowego Dnia Młodzieży bardzo wychodzi naprzeciw wielu problemom, z którymi Europa dzisiaj musi się zmierzyć. Przede wszystkim te słowa «zakorzenieni w Chrystusie, mocni w wierze». Młodzież dzisiejsza tego zakorzenienia bardzo potrzebuje. Kultura postmodernistyczna wykorzenia młodych z gleby prawdziwych wartości, wykorzenia ich z prawdziwego sensu ludzkiej egzystencji i dlatego to poszukiwanie korzeni, jak myślę, będzie nicią przewodnią najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. To odkrywanie korzeni nie tylko, gdy chodzi o młodych. Wiemy dobrze, iż Europa dzisiejsza tych korzeni bardzo potrzebuje i jestem przekonany, że Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie pomoże również naszej starej Europie odnaleźć swoje własne korzenie, to znaczy korzenie chrześcijańskie” – stwierdził kard. Ryłko.
Organizatorzy madryckiego spotkania nie ukrywają, że na jego przebiegu odbije się kryzys gospodarczy, który Hiszpanie odczuwają bardzo dotkliwie. Z tych względów będzie to prawdopodobnie najskromniejszy ŚDM – zaznaczył szef komitetu organizacyjnego bp César Franco Martínez. Dlatego też samo wpisowe będzie tym razem o 20 proc. niższe niż w Sydney czy Kolonii. Wielką wagę przywiązuje się również do budowania funduszy solidarnościowych, które wesprą najuboższych uczestników. Kościół liczy też na gościnność hiszpańskich rodzin, które pomimo trudności, zechcą przyjąć do swych domów pielgrzymów z zagranicy.
Choć w Madrycie będzie skromnie, organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie typowo hiszpańskich atrakcji. Jedną z nich będzie Droga Krzyżowa nawiązująca do słynnych procesji wielkopiątkowych. Ze względu na normalne w sierpniu upały wiele spotkań zostanie przesuniętych na wieczór, niekiedy nawet późny. Na konferencji prasowej zwrócono też uwagę na wielkie zaangażowanie młodych Hiszpanów w przygotowanie przyszłego ŚDM. Liczba wolontariuszy już teraz przekroczyła 7 tys. Fanów tego wydarzenia jest ponad 200 tys. Jak zauważono, ci ostatni promują spotkanie z Papieżem własnymi sposobami, nierzadko za pomocą internetu, w sieciach społecznościowych czy na portalu You Tube. Ostatnio grupa zapaleńców nakręciła nawet krótki film promocyjny. Adresatami tej nieoficjalnej kampanii są przede wszystkim wierzący niepraktykujący. W Hiszpanii stanowią oni niemal połowę młodzieży. ŚDM w naszej ojczyźnie to doskonała okazja by do nich dotrzeć – powiedziała Maria de Jaureguizar, wicedyrektor biura prasowego Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.