"Wielki Wybuch" otworzy Centrum Nauki Kopernik

"Wielki Wybuch" - multimedialny, plenerowy spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke uroczyście zainauguruje działalność warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Pierwszy pokaz odbędzie się 5 listopada. Od tego momentu będzie można również zwiedzać budynek CNK.

"Wielki Wybuch" to godzinna opowieść przedstawiona na tle elewacji Centrum, na którą złożą się efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz elementy filmu. Szczegóły dotyczące spektaklu i wielkiego otwarcia CNK przedstawiono w czwartek podczas konferencji prasowej.

"Nasz projekt to intelektualne zagłębienie podstawowych pytań dotyczących powstania Wszechświata. Wybraliśmy kilka mitów o stworzeniu świata pochodzących m.in.: z Chin, Grecji, Nowej Zelandii czy Ameryki Południowej. Opowiemy historie zawarte w tych mitach, a jedną z nich będzie właśnie historia Wielkiego Wybuchu" - powiedziała Saskia Boddeke.

W dalszej części widowiska widzowie poznają historię nauki przedstawioną poprzez sylwetki wybitnych naukowców, ludzi kultury i myśli humanistycznej. Kolejnym elementem spektaklu będzie wielkie odliczanie od pierwiastka copernicum o liczbie atomowej 112 po wodór - o liczbie atomowej 1. Atrakcją widowiska będzie również spektakularny układ choreograficzny z udziałem 250 polskich tancerzy amatorów i profesjonalistów, wybranych przez reżyserów spektaklu.

"Dlaczego instytucja naukowa, jaką jest Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna działalność wydarzeniem artystycznym? Ponieważ naukę postrzegamy jako część kultury. Otwierając Centrum, odwołujemy się do jednego z najpiękniejszych modeli, które stworzył ludzki mózg, czyli Wielkiego Wybuchu" - tłumaczył w czwartek dyrektor Kopernika Robert Firmhofer.

Zdaniem Greenawaya idea połączenia nauki i sztuki, która przyświeca twórcom CNK, zasługuje na uznanie. "Trzeba zasklepić przepaść, która powstała między sztuką a nauką. Leonardo da Vinci - często uważany za ostatniego, który w pełni rozumiał świat - wcale nie rozróżniał między światem nauki a sztuki" - powiedział reżyser.

Przewodniczący Rady Programowej CNK prof. Łukasz Turski podkreślił zaś, sztuka i nauka to komplementarne metody patrzenia na świat. "To fantastyczne, że w dniu otwarcia CNK będziemy mieli okazję zobaczenia historii wszechświata - nie za pomocą mędrca szkiełka i oka, ale w taki sposób, jak postrzegają go wielcy artyści" - ocenił.

Spektakl po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 listopada o godz. 19.30. Kolejne odbędą się 6 i 7 listopada.

Wstęp na widowisko jest bezpłatny, ale każdy, kto będzie chciał w nim uczestniczyć, musi się zarejestrować za pośrednictwem strony: www.wielkiwybuch.eu. Rejestracja rozpocznie się 15 października i potrwa do wyczerpania miejsc, jednak najpóźniej do 4 listopada, do godz. 15.

Bezpośrednio po pierwszym spektaklu Centrum Kopernik po raz pierwszy zostanie udostępniony szerokiej publiczności. W sobotę i niedzielę - 6 i 7 listopada - do Centrum będzie można wejść za darmo.

Budynek CNK to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Już od listopada goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalną galerię dla dzieci "Bzzz!".

W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 roku ruszy multimedialne planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
21°C Wtorek
rano
wiecej »