Kierownictwo Kongregacji ds. Biskupów, przedstawiciele Sekretariatu Stanu, wizytatorzy i arcybiskupi Irlandii omawiali w Watykanie kwestie związane z wizytacją apostolską Kościoła w Irlandii. Wyrażono nadzieję na odnowę Kościoła w tym kraju, a wizytatorzy mają zwrócić szczególną uwagę na sytuację ofiar nadużyć i ich rodzin.
Z komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej dowiadujemy się, że we wtorek 5 października prefekt i sekretarz Kongregacji ds. Biskupów oraz przedstawiciele Stolicy Apostolskiej spotkali się z wizytatorami apostolskimi mianowanymi przez Ojca Świętego, którzy mają dokonać wizytacji czterech irlandzkich archidiecezji – z kard. Cormackiem Murphy-O’Connorem, kard. Seánem P. O’Malleyem, abp Thomasem C. Collinsem oraz abp. Terrence'em T. Prendergastem.
„Mając na uwadze tragiczne nadużycia wobec dzieci, jakie miały miejsce w Irlandii, uczestnicy spotkania dyskutowali o szczególnych aspektach tej ważnej wizytacji” – czytamy w dokumencie.
Zwrócono w nim uwagę, iż będzie ona miała charakter duszpasterski i ma pomóc Kościołowi lokalnemu w podejmowanej odnowie. Jest też znakiem troski duszpasterskiej Ojca Świętego o Kościół w Irlandii.
„Wizytatorzy zwrócą szczególną uwagę na sytuację ofiar nadużyć oraz ich rodziny, ale spotkają się także i będą rozmawiać z szeregiem różnych osób, w tym z władzami kościelnymi, wiernymi świeckimi oraz osobami zaangażowanymi w niezwykle ważną pracę zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom” – stwierdza komunikat watykańskiego Biura Prasowego.
W środę 6 października – tak jak wcześniej planowano – kard. Sen z Armagh, abp Diarmuid Martin z Dublinu, abp Dermot Clifford z Cashel i Emly oraz abp Michael Neary z Tuam sprawowali w Watykanie Mszę św. do Ducha Świętego wraz z wizytatorami, kierownictwem Kongregacji ds. Biskupów oraz kierownictwem Sekretariatu Stanu. Następnie grono to omawiało kwestie związane z organizacją wizytacji apostolskiej.
„Wszyscy uczestnicy mają nadzieję, że wysiłek ten będzie stanowił dla Kościoła w Irlandii narzędzie oczyszczenia i uzdrowienia i dopomoże w przywróceniu zaufania i nadziei tamtejszych wiernych” – stwierdza watykański komunikat.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.