Przed wizytacją w Irlandii

Kierownictwo Kongregacji ds. Biskupów, przedstawiciele Sekretariatu Stanu, wizytatorzy i arcybiskupi Irlandii omawiali w Watykanie kwestie związane z wizytacją apostolską Kościoła w Irlandii. Wyrażono nadzieję na odnowę Kościoła w tym kraju, a wizytatorzy mają zwrócić szczególną uwagę na sytuację ofiar nadużyć i ich rodzin.

Z komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej dowiadujemy się, że we wtorek 5 października prefekt i sekretarz Kongregacji ds. Biskupów oraz przedstawiciele Stolicy Apostolskiej spotkali się z wizytatorami apostolskimi mianowanymi przez Ojca Świętego, którzy mają dokonać wizytacji czterech irlandzkich archidiecezji – z kard. Cormackiem Murphy-O’Connorem, kard. Seánem P. O’Malleyem, abp Thomasem C. Collinsem oraz abp. Terrence'em T. Prendergastem.

„Mając na uwadze tragiczne nadużycia wobec dzieci, jakie miały miejsce w Irlandii, uczestnicy spotkania dyskutowali o szczególnych aspektach tej ważnej wizytacji” – czytamy w dokumencie.

Zwrócono w nim uwagę, iż będzie ona miała charakter duszpasterski i ma pomóc Kościołowi lokalnemu w podejmowanej odnowie. Jest też znakiem troski duszpasterskiej Ojca Świętego o Kościół w Irlandii.

„Wizytatorzy zwrócą szczególną uwagę na sytuację ofiar nadużyć oraz ich rodziny, ale spotkają się także i będą rozmawiać z szeregiem różnych osób, w tym z władzami kościelnymi, wiernymi świeckimi oraz osobami zaangażowanymi w niezwykle ważną pracę zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom” – stwierdza komunikat watykańskiego Biura Prasowego.

W środę 6 października – tak jak wcześniej planowano – kard. Sen z Armagh, abp Diarmuid Martin z Dublinu, abp Dermot Clifford z Cashel i Emly oraz abp Michael Neary z Tuam sprawowali w Watykanie Mszę św. do Ducha Świętego wraz z wizytatorami, kierownictwem Kongregacji ds. Biskupów oraz kierownictwem Sekretariatu Stanu. Następnie grono to omawiało kwestie związane z organizacją wizytacji apostolskiej.

„Wszyscy uczestnicy mają nadzieję, że wysiłek ten będzie stanowił dla Kościoła w Irlandii narzędzie oczyszczenia i uzdrowienia i dopomoże w przywróceniu zaufania i nadziei tamtejszych wiernych” –  stwierdza watykański komunikat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »