W wieku 82 lat zmarł w czwartek irlandzko-brytyjski aktor Michael Gambon, znany m.in. z roli Dumbledore'a w serii filmów o Harrym Potterze - przekazała jego rodzina. Był trzykrotnym laureatem brytyjskich nagród teatralnych Olivier i czterokrotnym zdobywcą nagród BAFTA.
"Jesteśmy zdruzgotani, ogłaszając stratę sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu z żoną Anne i synem Fergusem przy łóżku, po ataku zapalenia płuc" - napisano w oświadczeniu wydanym przez rodzinę.
Gambon urodził się w Dublinie, ale od szóstego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Zaczął karierę aktorską ponad 60 lat temu. Był jednym z członków pierwotnego zespołu londyńskiego Royal National Theatre pod kierownictwem Laurence'a Oliviera, gdzie grał w wielu przedstawieniach na podstawie dramatów Williama Shakespeare'a, m.in. w "Otellu", "Makbecie" i "Królu Learze". Był 13-krotnie nominowany do brytyjskich nagród teatralnych Olivier, z czego trzy razy je zdobył.
Na ekranie filmowym zadebiutował w 1965 r. - również w ekranizacji "Otella". Zagrał francuskiego detektywa Julesa Maigreta w serialu stacji ITV "Maigret", a także wystąpił w serialu BBC "The Singing Detective". Zagrał w kilkudziesięciu filmach, z których najważniejsze to "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek" (1989), "Skrzydła gołębicy" (1997), "Informator" (1999), "Jeździec bez głowy" (1999), "Gosford Park" (2001), "Niesamowita łaska" (2006), "Jak zostać królem" (2010), "Kwartet" (2012) oraz "Victoria i Abdul" (2017).
Jednak to seria filmów o Harrym Potterze dała mu szeroką rozpoznawalność wśród współczesnych widzów. W trzeciej części zastąpił Richarda Harrisa w roli dyrektora Hogwartu Albusa Dumbledore'a i pozostał w niej do ostatniego, ósmego filmu z tego cyklu.
Był czterokrotnie nominowany do nagród brytyjskiego przemysłu filmowego (BAFTA)w kategorii najlepszy aktor telewizyjny i czterokrotnie otrzymał to wyróżnienie. W 1998 r. został uhonorowany tytułem szlacheckim za zasługi dla teatru i filmu.
Jednym z jego ostatnich filmów była polsko-brytyjska produkcja "Katyń. Ostatni świadek" z 2018 r., w której zagrał wydawcę gazety Franka Hamiltona.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.