W wieku 82 lat zmarł w czwartek irlandzko-brytyjski aktor Michael Gambon, znany m.in. z roli Dumbledore'a w serii filmów o Harrym Potterze - przekazała jego rodzina. Był trzykrotnym laureatem brytyjskich nagród teatralnych Olivier i czterokrotnym zdobywcą nagród BAFTA.
"Jesteśmy zdruzgotani, ogłaszając stratę sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu z żoną Anne i synem Fergusem przy łóżku, po ataku zapalenia płuc" - napisano w oświadczeniu wydanym przez rodzinę.
Gambon urodził się w Dublinie, ale od szóstego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Zaczął karierę aktorską ponad 60 lat temu. Był jednym z członków pierwotnego zespołu londyńskiego Royal National Theatre pod kierownictwem Laurence'a Oliviera, gdzie grał w wielu przedstawieniach na podstawie dramatów Williama Shakespeare'a, m.in. w "Otellu", "Makbecie" i "Królu Learze". Był 13-krotnie nominowany do brytyjskich nagród teatralnych Olivier, z czego trzy razy je zdobył.
Na ekranie filmowym zadebiutował w 1965 r. - również w ekranizacji "Otella". Zagrał francuskiego detektywa Julesa Maigreta w serialu stacji ITV "Maigret", a także wystąpił w serialu BBC "The Singing Detective". Zagrał w kilkudziesięciu filmach, z których najważniejsze to "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek" (1989), "Skrzydła gołębicy" (1997), "Informator" (1999), "Jeździec bez głowy" (1999), "Gosford Park" (2001), "Niesamowita łaska" (2006), "Jak zostać królem" (2010), "Kwartet" (2012) oraz "Victoria i Abdul" (2017).
Jednak to seria filmów o Harrym Potterze dała mu szeroką rozpoznawalność wśród współczesnych widzów. W trzeciej części zastąpił Richarda Harrisa w roli dyrektora Hogwartu Albusa Dumbledore'a i pozostał w niej do ostatniego, ósmego filmu z tego cyklu.
Był czterokrotnie nominowany do nagród brytyjskiego przemysłu filmowego (BAFTA)w kategorii najlepszy aktor telewizyjny i czterokrotnie otrzymał to wyróżnienie. W 1998 r. został uhonorowany tytułem szlacheckim za zasługi dla teatru i filmu.
Jednym z jego ostatnich filmów była polsko-brytyjska produkcja "Katyń. Ostatni świadek" z 2018 r., w której zagrał wydawcę gazety Franka Hamiltona.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.