Dzień Papieski

Pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości” obchodzony jest w niedzielę X Dzień Papieski. Część jego obchodów rozpoczęła się w sobotę. Biskupi odprawią uroczyste liturgie w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego. Tradycyjnie odbędzie się ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która funduje stypendia dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. W sobotę wręczone zostały także nagrody Fundacji – TOTUS.

W liście pasterskim wydanym z okazji Dnia Papieskiego biskupi przypominają, że plakat promujący tegoroczne obchody przedstawia księdza Jerzego Popiełuszkę, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, których – jak podkreślono – „fascynowała odwaga w dążeniu do świętości”.

„Niech nasza odwaga w dążeniu do świętości na wzór Jana Pawła II wyzwala duchowe energie, które będą największym bogactwem Ojczyzny, dotkniętej w tym roku tak dramatycznymi doświadczeniami” – wzywają biskupi.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tych dniach w całym kraju odbywać się będą imprezy kulturalne, edukacyjne i sportowe upamiętniające postać polskiego Papieża.

***

Dzień Papieski – oprócz modlitwy, pogłębionej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II i związanymi z tym wydarzeniami kulturalnymi – to także troska o powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspierającą zdolnych uczniów i studentów. Stypendyści są „żywym pomnikiem” budowanym przez Polaków Janowi Pawłowi II.

W niedzielę, 10 października, odbędzie się kolejna zbiórka na stypendia. Kampanii towarzyszy akcja SMS-owa. Już od 15 września do 31 października fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (2,48 z VAT).Warszawa

W sobotę, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS 2010. Są one co roku przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku osób i instytucji, których działalność przyczynia się do podkreślenia godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Uroczystość będzie transmitować Program 2 Telewizji Polskiej od godz. 16.35.

W przeddzień X Dnia Papieskiego orędzie w Programie 1 TVP wygłosi o godz. 20.00 przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Obchody niedzielne rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowana po raz pierwszy przez nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosi wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Tadeusz Gocłowski. Msza będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.

Po Mszy na placu przed kościołem św. Anny odbędzie się „Apel Warszawy z Ojcem Świętym”, który poprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” studiujący w Warszawie. Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert galowy „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”, który zacznie się o godz. 20.00 na placu przed kościołem akademickim z udziałem polskich i zagranicznych artystów.

Wieczorem, o godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie abp Kazimierz Nycz będzie koncelebrował Mszę św. inaugurującą rok akademicki, z udział rektorów warszawskich uczelni wyższych.

 

Katowice

Niektóre imprezy z okazji Dnia papieskiego na terenie archidiecezji katowickiej:

Z okazji Dnia Papieskiego odbędzie się w kościele św. Krzysztofa w Tychach, po Mszy Św., która rozpocznie się o godz. 17.00,spektakl, zatytułowany "Z obłoków na ziemię". Jest to rodzaj spektaklu teatralnego poetycko-muzycznego,opracowanego i wyreżyserowanego przez legendarnego aktora Jana Nowickiego, z oryginalną muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego i poezją ks. Jana Twardowskiego, Jana Pawła II, Bolesława Leśmiana i Jana Nowickiego. Wykonawcami spektaklu są: Jan Nowicki oraz muzycy - Marek Stryszowski (saksofony, flet prosty, śpiew), Cezary Chmiel (syntezatory) i Krzysztof Bodzoń (kontrabas elektryczny). Tematem spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata. Od premiery w listopadzie 2006 roku owo misterium wywołuje niezmiennie niezwykłe wzruszenie publiczności i entuzjastyczne recenzje. Spektakl organizuje Miejskie Centrum Kultury.

Z okazji Dnia Papieskiego, 10 października 2010, o godz. 19.30,w kościele Mariackim w Katowicach odbędzie się koncert zespołu "Śląsk", pt.: „Sancto Subito”

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Lędzinach-Górki, odbędzie się koncert słowno-muzyczny poświęcony Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II ,w wykonaniu zespołu Kameralnego Laus Deo.


Kraków

W niedzielę 10 października w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Tego dnia zaplanowano także Dzień Otwarty w Kurii, przygotowany przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przez głośniki odtwarzane będą przemówienia Jana Pawła II, a w piwnicy będą rozdawane kremówki. Natomiast na Rynku i na Plantach odbędzie się papieski happening – z transparentami, ulotkami, żółtymi balonami oraz krówkami przemaszeruje pochód stypendystów i wolontariuszy.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »