Walka z nielegalną imigracją jest moralnym imperatywem. Proceder ten jest bowiem źródłem wielkiej nędzy i licznych dramatów, a kraje ubogie pozbawia sił witalnych – powiedział prezydent Francji w czasie obiadu dla francuskich kardynałów i biskupów z Kurii Rzymskiej. Wśród zaproszonych znalazł się również sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.
Nicolas Sarkozy przypomniał o wspólnych wartościach, kulturze i cywilizacji, które od 2 tys. lat łączą Francję i Kościół. Postulował większą współpracę przy jednoczesnym zachowaniu świeckości państwa, która, jak stwierdził, jest fundamentem wzajemnego poszanowania. Francuski prezydent nie ograniczył się jedynie do ogólnikowych sformułowań, lecz dokonał szczegółowej analizy najważniejszych wyzwań współczesności, pokazując, że u źródeł problemów często leżą uchybienia moralne. W szczególności odniósł to do kryzysu gospodarczego. W świecie, który kieruje się jedynie żądzą zysku, egoizmem i cynizmem, nie da się po prostu żyć – stwierdził Sarkozy. Wyraził potrzebę podporządkowania wartościom moralnym zarówno gospodarki, jak i innych sfer życia, w których panuje chaos bądź, jak to nazwał, prawo dżungli.
Zaprezentowane w czasie wczorajszego obiadu dla watykańskich dostojników tezy w wielu miejscach były zbieżne z analizą, którą Benedykt XVI przedstawił w encyklice społecznej Caritas in veritate, i, jeśli chodzi o zasady, zgodne z papieską wizją prymatu moralności. Jedyną kwestią szczegółową, w której Sarkozy wyraźnie zaznaczył rozbieżność poglądów, jest problem nielegalnej imigracji. Zdaniem francuskiego prezydenta dobro moralne wymaga właśnie walki z tym procederem, a nie jego tolerowania.
Przypomnijmy, że w przekonaniu wielu komentatorów wczorajsza audiencja Sarkozy’ego u Ojca Świętego wiązała się z ostrą krytyką, jaką były sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Agostino Marchetto przypuścił na Francję po tym, jak zaczęto z niej deportować Romów. W czasie rozmowy z Papieżem nie wspominano jednak o tym temacie. Pojawił się on natomiast w czasie krótkiego nabożeństwa, w którym Sarkozy uczestniczył wczoraj w Bazylice Watykańskiej. Modląc się w intencji Francji, kard. Jean-Louis Tauran prosił Boga, aby Francuzi potrafili przyjmować prześladowanych i imigrantów.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.