Zdaniem ekonomistki, siostry Alessandry Smerilli, kraje północne przez swoje działania powinny czuć się dłużnikami w stosunku do najbiedniejszych krajów, z których czerpały zyski. Nie czują się jednak winne tego, że przez swoją politykę grabieży spowodowały poważne szkody dla środowiska.
W kontekście „Czasu Stworzenia”, który obchodzony jest w Kościele od 1 września do 4 października, a także w piątą rocznicę publikacji encykliki „Laudato si”, Papież wyraża swoje zaniepokojenie „długiem ekologicznym”, który rodzi się w wyniku wykorzystywania i eksploatacji zasobów naturalnych i apeluje o dzielenie się nimi „w sposób sprawiedliwy i pełen szacunku”. O pojęciu „długu ekologicznego” i jego konsekwencjach dla działalności gospodarczej oraz związku kryzysu ekologicznego z pandemią COVID-19 mówi siostra Alessandra Smerilli, salezjańska zakonnica, profesor ekonomii na Papieskim Wydziale Nauk Wychowawczych Auxilium i koordynatorka Grupy Zadaniowej ds. Ekonomii Watykańskiej Komisji COVID-19:
„Papież był prawdopodobnie jednym z pierwszych przywódców na świecie, który od razu zrozumiał, że sytuacja zagrożenia, którą przyniosła pandemia, jest związana z poważniejszym globalnym kryzysem. Ten czas, w którym szczególnie zagrożone jest nasze zdrowie, przez który przeszliśmy i ciągle przechodzimy, biorąc pod uwagę, że w wielu krajach świata nadal znajduje się ona w fazie eskalacji, powoduje pojawienie się problemów o charakterze społeczno-gospodarczym. Z niektórymi z nich borykamy się już od dawna, w szczególności z nierównością szans. Jest to zatem okazja, która daje nam możliwość naprawienia niektórych rzeczy. Dlatego intuicja Papieża podpowiedziała mu, żeby stworzyć komisję, która będzie zastanawiać się nad sytuacją po pandemii, nad nowymi modeli rozwoju, działającymi w sposób konkretny w logice integralnej ekologii – mówi siostra Alessandra. – Jeśli nie poszerzymy horyzontów, nie osiągniemy postępu. Wręcz przeciwnie, przez pandemię wrócimy do punktu wyjścia.“
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.