Z okazji dzisiejszej kanonizacji w Watykanie bł. Stanisława Kazimierczyka, kapłana i zakonnika z krakowskiego Kazimierza, w krakowskim kościele Bożego Ciała, w którym znajdują się szczątki nowego świętego, wszystkie Msze Św. będą miały charakter dziękczynny za jego kanonizację, a po nabożeństwach wierni będą mogli ucałować relikwie świętego.
Większość księży z krakowskiego Zakonu Kanoników Laterańskich Regularnych weźmie w niedzielę udział w uroczystościach w Watykanie. Msza Św. dziękczynna ogólnopolska za kanonizację bł. Kazimierczyka zostanie odprawiona 8 maja 2011 roku, a wydarzenie to zostanie połączone z uroczystością św. Stanisława, biskupa krakowskiego i męczennika, która przypada na ten dzień.
W niedzielnych uroczystościach w Rzymie udział wzięło udział ponad 2 tys. osób, księży kanoników regularnych, nadzwyczajnych szafarzy, oraz wiernych z parafii Bożego Ciała na Kazimierzu. W kościele z okazji kanonizacji jest już dostępna nowa książka "Stanisław Sołtys zwany Kazimierczykiem. Jego życie i kult". W pomieszczeniach obok klasztoru kanonicy przygotowali mieszkanie mnicha ze średniowiecza, by wierni mogli poczuć klimat życia w ówczesnym klasztorze. Tam też znalazły się reprodukcje obrazów wotywnych i dokumenty związane z procesami beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym bł. Kazimierczyka.
„Błogosławiony Kazimierczyk, którego szczątki umieszczono w mauzoleum w kościele Bożego Ciała, uznawany jest przede wszystkim za patrona chorych na oczy – opowiada ks. Piotr Walczak, proboszcz parafii. – Ludzie przyjeżdżają tu i proszą o pomoc w różnych sprawach zdrowotnych, a także dotyczących wychowania dzieci, życia rodzinnego” – dodaje.
Z okazji kanonizacji zostały przygotowane stuły i ornaty z wizerunkiem nowego świętego. Jest podpisany jako "apostoł Eucharystii", jest tam jeszcze herb zakonu i dewiza św. Augustyna, ojca duchowego zakonu: "Cor unum et anima una" - Jedno serce i jedna dusza.
Uroczystość kanonizacyjna w Rzymie potrwa trzy dni. 16 października odprawione zostały nieszpory w Bazylice św. Piotra w Okowach, a 17 października odbędzie się Msza kanonizacyjna na pl. św. Piotra, która rozpocznie się o godz. 10. Natomiast 18 października w Bazylice św. Piotra o godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystościach w Watykanie udział wezmą także m.in. kard. Fraciszek Macharski, bp Tadeusz Pieronek, były rektor Papieskiej Akademii Teologicznej oraz bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Bł. Stanisław Kazimierczyk urodził się 27 września 1433 roku w Kazimierzu, wówczas osobnym mieście pod Krakowem. Ukończył studia teologiczne na Akademii Krakowskiej. W 1456 roku wstąpił do klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich przy kościele Bożego Ciała w Krakowie. Był spowiednikiem, zasłynął jako znakomity kaznodzieja, opiekun ubogich, troszczący się o chorych i cierpiących.
Zmarł w 1489 roku i już wtedy w powszechnej opinii uchodził za świętego. Jego grób w prezbiterium był odwiedzany przez ludzi, którzy za jego pośrednictwem otrzymywali nadzwyczajne łaski. W pierwszej połowie XVII wieku kanonicy zdecydowali się przenieść jego doczesne szczątki do mauzoleum.
W 1993 roku Jan Paweł II zaliczył Stanisława Kazimierczyka do grona błogosławionych. Z domu rodzinnego wyniósł głównie kult Eucharystii, nawoływał także do adoracji Najświętszego Sakramentu. Zmarł 3 maja 1489 r. w wieku 56 lat. W pierwszym roku po śmierci bł. Stanisława spisano 176 uzdrowień i nawróceń za jego wstawiennictwem.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.