W krakowskich sanktuariach transmitowana była uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przyjechali wierni z Polski i zagranicy, grupy parafialne, modlitewne, rodziny i indywidualni pielgrzymi, by wspólnie przeżyć uroczystości kanonizacyjne dwóch papieży i świętować Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
- Dzięki wam Kraków stał się drugim Rzymem - mówił do gromadzących się przez łagiewnicką bazyliką bp Jan Zając, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Co przyciągnęło wiernych z całego świata w ten dzień do Łagiewnik? - Gdzie ojciec, tam córki - powiedziała s. Maria Bożena, ze Zgromadzenia Sióstr Orionistek w Warszawie. - Chcemy być w miejscach, które były papieżowi bardzo drogie, by doświadczyć jego bliskości. Tu, w Krakowie, gdziekolwiek spojrzymy są miejsca tak bardzo mocno z nim związane. Jesteśmy, by uczyć się od niego miłości i miłosierdzia, pochylenia nad człowiekiem - dodała.
Dla Theresy z Irlandii to szczególne miasto, bo Jan Paweł II był dla niej wyjątkową głową kościoła - To jedyny papież, który odwiedził Irlandię. Nie zignorował nas. Dziś jestem w miejscu, które on ukochał - wspomina.
Na uroczystości kanonizacyjne przybyli tłumnie mieszkańcy Krakowa i okolic, starsi, schorowani, a także rodziny z małymi dziećmi. - Przyjechaliśmy tu razem, czterema rodzinami. Uznaliśmy, że w taki dzień po prostu trzeba tu być - stwierdził Norbert. Najmłodsza z grupy, Lenka, ma 4 miesiące.
Dla wielu mieszkańców różnych rejonów Polski dzisiejsza niedziela stała się dniem parafialnej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium w Łagiewnikach. - To nasza 30. jubileuszowa pielgrzymka parafialna - mówiła Dorota z Poznania.
Dla stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia obecność na uroczystościach kanonizacyjnych była oczywista. - Skoro mamy się nazywać pokoleniem Jana Pawła II i być jego żywym pomnikiem, musimy tu być - powiedział Krzysztof, jeden ze stypendystów.
Z kolei Warida Treko przybyła do Krakowa aż z Tajlandii. - Od lat czekałam, żeby tu przyjechać. Od wielu lat modlę się do św. Faustyny i Jezusa Miłosiernego. Bardzo chciałam tu być. To błogosławieństwo, że się udało - mówiła.
Po zakończeniu transmisji w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, na Białych Morzach w "Centrum Jana Pawła II", a także w wielu innych kościołach archidiecezji rozpoczęto Msze św. dziękczynne za dar świętych papieży.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 1 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.