- Musimy od razu wziąć się do roboty - powiedział kard. Stanisław Dziwisz o ŚDM w Krakowie.
Tuż po powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, podczas których papież Franciszek ogłosił, że kolejne takie spotkanie odbędzie się w 2016 roku w Krakowie, kard. Stanisław Dziwisz spotkał się z dziennikarzami.
– Musimy od samego początku wziąć się do roboty – mówił metropolita krakowski, podkreślając, że powstaje już komitet organizacyjny ŚDM w Krakowie. Z ramienia kurii metropolitalnej za przygotowanie spotkania odpowiedzialny będzie bp Damian Muskus.
Pytany o to, czy Msza św. kończąca ŚDM, w której bierze zawsze udział największa liczba osób, odbędzie się na krakowskich Błoniach czy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, kardynał odparł: – Jedno i drugie jest za małe, ale będziemy szukać. Są odpowiednie miejsca w okolicy Krakowa.
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił także, że cieszy go zaangażowanie przedstawicieli władz miasta, którzy w Światowych Dniach Młodzieży dostrzegają ogromną szansę promocji Krakowa i Małopolski.
Zdaniem metropolity krakowskiego jest to także szansa duchowa. – Takie dni połączą nas z młodzieżą całego świata – mówił, dodając, że będzie to okazja to zacieśnienia więzów, wzmocnienia solidarności i zaangażowania na rzecz pokoju i braterstwa na świecie. – Jest to spotkanie najwyższej wagi – zapewnił.
Dokładny program wizyty ojca świętego nie jest jeszcze znany. Wiadomo jedynie, że w Polsce spędzi on co najmniej kilka dni. Jak przyznał kard. Stanisław Dziwisz, aktualne pozostaje zaproszenie, skierowane do papieża, by wziął on udział nie tylko w Światowych Dniach Młodzieży, ale również w obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Zapytany o możliwą datę kanonizacji bł. Jana Pawła II, kard. Dziwisz przyznał, że zostanie ona ogłoszona dopiero 30 września, podczas konsystorza. Podkreślił jednak, że najprawdopodobniej, ze względu na to, iż na kanonizację może przybyć wielu pielgrzymów, z których część nie znajdzie miejsc w hotelach, uroczystość nie odbędzie się w miesiącach zimowych. Jak wyjaśnił, może się to stać późną jesienią lub wczesną wiosną.
Wciąż zatem prawdopodobne pozostają obie wymieniane ostatnio daty – 24 listopada 2013 r. (uroczystość Chrystusa Króla) i 27 kwietnia 2014 r. (Niedziela Miłosierdzia Bożego).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.