Kwestia ordynacji kobiet na księży prawdopodobnie wróci pod obrady, ale nie wcześniej niż wiosną 2012 roku, podczas nowej kadencji Synodu – przewiduje Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Waldemar Pytel. Luteranie, którzy obradowali w Bielsku-Białej w dniach od 15 do 17 października, zdecydowali, że kobiety nie będą dopuszczone do ordynacji na księży.
złonkowie najwyższej władzy kościelnej polskich ewangelików uznali, że choć na ogół nie ma teologicznych przeszkód, by kobiety pełniły służbę prezbiteriatu w Kościele, kwestia ta rodzi problemy natury organizacyjnej. W wyniku sobotniego głosowania opowiedzieli się przeciw wyświęcaniu kobiet na księży.
Ks. Pytel przypomina, że sprzeciw członków Synodu był jednoznaczny, bo 33 synodałów opowiedziało się przeciw, a 20 za ordynacją kobiet na księży, przy siedmiu wstrzymujących się od głosowania.
„Na razie Synod bardzo wyraźnie opowiedział się przeciwko ordynacji kobiet na księży. Z pewnością do tego tematu nie powrócimy już w bieżącej sesji, ale sądzę, że ten temat wróci, bo jest gorący. To kwestia, która dotyka różnych wymiarów życia: od kwestii biblijnych po zagadnienie równouprawnienia, kwestie odbioru kobiet jako duchownych, proboszczów, czy zwierzchników diecezji” – mówi ksiądz.
Ważną kwestią w tym kontekście jest także, jak zauważa ks. Pytel, także kształt relacji ekumenicznych. „Żyjemy w kraju o dominacji Kościoła rzymskokatolickiego. Pytanie czy w tych miejscach, gdzie byłaby kobieta ksiądz te relacje wyglądałyby dobrze. Ze względów biblijnych Kościołowi luterańskiemu zależy na dobrych relacjach ekumenicznych ze wszystkimi Kościołami” – zauważa prezes Synodu.
Ordynacja kobiet na księży jest już wprowadzona w wielu kościołach luterańskich w całej Europie. Dotychczas oprócz polskich ewangelików ordynacji kobiet na księży nie akceptują m.in. luteranie z państw nadbałtyckich, takich jak Łotwa czy Litwa czy Rosja. Obecnie w polskim kościele ewangelickim pracuje dziewięć kobiet diakonów.
Podstawą dyskusji o ordynacji kobiet była uchwała komisji teologii i konfesji Kościoła luterańskiego podjęta podczas posiedzenia 18 października 2008 r. w Bielsku-Białej. Komisja ta uznała, że z perspektywy teologicznej należy dopuścić możliwość ordynacji kobiet na urząd duchowny służby prezbiteriatu.
Synod przyjął natomiast 17 października dokument w kwestii dawstwa i transplantacji. Podczas obradującego od piątku Synodu członkowie najwyższej władzy kościelnej polskich ewangelików zaakceptowali niemal w całości przygotowane wcześniej oświadczenie odnoszące się zarówno do transplantologii jak i dawstwa organów.
W dokumencie Kościół zachęca wiernych, „by w akcie miłości bliźniego wspierali w ten sposób tych, którzy tego potrzebują”. Zgłoszono też poprawkę, dotyczącą sprzeciwu wobec transplantacji narządów odzwierzęcych.
W Polsce żyje obecnie około 80 tysięcy luteran, z czego ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.