W dniach 7-10 września w Gdańsku odbyły się VII Ogólnopolskie Rekolekcje dla kapłanów jeżdżących na motocyklach, zrzeszonych w klubie God's Guards Sacerdos Group.
Ogólnopolskie rekolekcje dla księży motocyklistów na stałe wpisały się w coroczny kalendarz klubu. - To nasze sztandarowe wydarzenie, na które zapraszamy księży nie tylko zrzeszonych w klubie, ale jeżdżących na motocyklach, którzy chcieliby do nas dołączyć - mówi ks. Jarosław Mazurek z diecezji warszawsko-praskiej, sekretarz God’s Guards Sacerdos Group.
Rok temu, księża z archidiecezji gdańskiej zaprosili braci nad morze. - Jest taka niepisana zasada, że gospodarzami są diecezje w kolejności powstawania chapterów, czyli oddziałów. Zawsze pod koniec rekolekcji planujemy kolejne - zaznacza ks. Robert Jahns, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM i bł. Karoliny Kózkówny w Leźnie.
- Rekolekcje to wspólne przeżywanie dwóch pasji: kapłaństwa i jazdy na motocyklach. Jest to czas modlitwy, ale również możliwość przejazdu razem po różnych dróżkach i drogach, zwiedzając przy tym ciekawe miejsca, które są ważne z punktu widzenia historii regionu - dodaje ks. Jahns.
Hasłem tegorocznych rekolekcji dla księży motocyklistów były słowa: „Człowiek drogi - wolność, wierność, wybór”. Nauki wygłosił ks. Krzysztof Masiulanis, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sobowidzu, który jednośladem jeździ od przeszło 22 lat.
W środę w kaplicy seminaryjnej Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. - Księża motocykliści to na pewno znak naszych czasów i dobrze, że w tej jakże specyficznej grupie kapłańskiej, łączącej pasję do motocyklów, jest czas na rekolekcje - mówił bp Zieliński.
W ramach wspólnie przeżywanego czasu księża odwiedzili: sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej w Trąbkach Wielkich, dom do góry nogami w Szymbarku, Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej, Gdańskie Seminarium Duchowne, archikatedrę oliwską i bazylikę Mariacką.
W rekolekcjach uczestniczyło 75 kapłanów, z czego 11 z archidiecezji gdańskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.