Policjanci i strażacy wznowili we wtorek akcję poszukiwania zwłok b. wiceministra transportu Eugeniusza Wróbla w Zalewie Rybnickim. W poniedziałek późnym popołudniem znaleziono tam fragment ludzkiego ciała, który zostanie poddany badaniom DNA.
Jak poinformował PAP Ryszard Czepczor z rybnickiej policji, poszukiwania wznowiono przed godziną 10, wcześniej - podobnie jak w poniedziałek - widoczność nad wodą była zbyt słaba, by działania miały sens. "Chodzi nam o bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji i jej stuprocentową skuteczność" - zaznaczył Czepczor.
Jak przekazała PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej Justyna Gołębiowska, do penetracji dna zbiornika wysłano we wtorek ośmiu strażackich płetwonurków - sześciu z Rybnika i dwóch z Bytomia - którym towarzyszą strażacy na pontonach.
Oprócz poszukiwań z pontonów, całą linię brzegową zalewu wielokrotnie przeszukają policjanci. Kilkunastu miejscowych funkcjonariuszy ponownie wspiera w tym 50 policjantów z Oddziałów Prewencji w Katowicach. W akcji pomaga też dwóch strażaków z Jastrzębia Zdroju z dwoma psami wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu zwłok.
W poniedziałek późnym popołudniem w zalewie znaleziono fragment ludzkiego ciała. Wracający już z wstrzymanych tego dnia poszukiwań funkcjonariusze z pieszego patrolu zauważyli szczątki kilkaset metrów od wcześniej przeszukiwanego miejsca, w płytkiej wodzie, około trzech metrów od brzegu.
Po potwierdzeniu przez specjalistów faktu znalezienia w wodzie fragmentu ludzkiego korpusu, szczątki wyłowiono i - po pobraniu próbek do badań, m.in. DNA - odwieziono do zakładu medycyny sądowej.
Zalew Rybnicki jako prawdopodobne miejsce ukrycia zwłok Eugeniusza Wróbla śledczy wytypowali m.in. na podstawie zeznań jego syna, który w poniedziałek został aresztowany na trzy miesiące pod zarzutem zabójstwa.
Według ustaleń prokuratury, do zbrodni - przy użyciu noża - doszło w domu Wróbla, potem zwłoki zostały przewiezione nad Zalew Rybnicki i tam wrzucone do wody. Wedle doniesień medialnych, wcześniej miały zostać poćwiartowane.
Przebieg zdarzeń, który według śledczych wskazywałby na zabójstwo, Grzegorz W. miał potwierdzić podczas sobotnich przesłuchań w prokuraturze. Na tej podstawie w niedzielę postawiono mu zarzut zabójstwa. Podczas poniedziałkowego posiedzenia aresztowany podejrzany nie przyznał się do tego czynu, mimo to sąd postanowił o jego aresztowaniu.
W poniedziałek rano szef rybnickiej prokuratury Jacek Sławik mówił dziennikarzom m.in., że zatrzymany w sobotę podejrzany złożył śledczym obszerne wyjaśnienia, podając w nich wiele szczegółów, pozwalających na ustalenie przebiegu wydarzeń. Podczas przesłuchania Grzegorz W. zachowywał się - jak określił to prok. Sławik - "normalnie".
Eugeniusz Wróbel zaginął w piątek. Bliscy powiadomili policję, zadzwonili też do znajomych, skontaktowali się ze szpitalami i przeszukali miasto. W miejscach publicznych rozwiesili zdjęcia zaginionego. Wynajęli też prywatnego detektywa. W sobotę informację o zniknięciu ojca przekazała dziennikarzom jego rodzina. Za pośrednictwem mediów córka Wróbla apelowała o pomoc w odnalezieniu ojca. Rodzina zaoferowała nagrodę w wysokości 10 tys. zł.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.