Reklama

Drewniane kościoły będą bezpieczne

Instalacja 47 systemów zabezpieczających kompleksowo 17 najcenniejszych obiektów drewnianych wraz z ich wyposażeniem powinna zostać sfinalizowana do końca bieżącego roku w ramach projektu „Zabezpieczenie drewnianych kościołów na terenie Archidiecezji Katowickiej”.

Reklama

Jak wyjaśnia ks. Leszek Makówka, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej i kierownik przedsięwzięcia, projekt ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa zabytkowych kościołów zlokalizowanych na terenie archidiecezji katowickiej należących do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Kościoły drewniane objęte projektem pochodzą z XVI – XVIII wieku i stanowią jeden z najciekawszych zespołów zabytków województwa śląskiego. Obiekty te są cennymi historycznie zabytkami posiadającymi  unikatowe rozwiązania architektoniczne w skali Polski i Europy. Są elementem narodowego dziedzictwa kulturowego i w stopniu znaczącym wpływają na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu. Kościoły zlokalizowane są na terenie powiatów: m. Chorzów, m. Gliwice, m. Jastrzębie Zdrój, mikołowski, pszczyński, rybnicki, m. Rybnik, wodzisławski.

„Kuria Metropolitalna w Katowicach jest beneficjentem środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO WSL) Działanie 4.1. – Infrastruktura kultury na cele projektu: ‘Zabezpieczenie drewnianych kościołów na terenie Archidiecezji Katowickiej’” - informuje ks. Makówka.

Zakres projektu obejmuje instalację kompleksowych systemów zabezpieczeń chroniących przed pożarem, włamaniem i napadem. W większości obiektów konieczne jest wykonanie całkowicie nowych instalacji, natomiast w kilku wystarczy modernizacja już istniejących. W projekcie przewidziano instalację następujących systemów: sygnalizacji włamania i napadu, monitoring, system wykrywania i alarmu pożaru, wraz z monitoringiem, a także systemu gaśniczego opartego na działaniu tzw. mgły wodnej. Polega on na tym, że na zewnętrznej elewacji kościołów montowane są niewielkie niewidoczne krany. Wszystkie od środka świątyni połączone są siecią cieniutkich rur z wodą. System uruchamia się automatycznie na przykład w chwili, kiedy jedna z rurek zostanie nagrzana lub przepalona.

W sumie w ramach projektu zostanie zainstalowanych 47 systemów zabezpieczając kompleksowo 17 najcenniejszych obiektów drewnianych wraz z ich wyposażeniem.

„Rzeczowa realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu 2010, prace powinny zostać zakończone do końca bieżącego roku” - zapowiada ks. Makówka.

Projekt został nagrodzony w konkursie przeprowadzonym w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego „Śląskie = Europejskie”. W plebiscycie na najlepszą inwestycję województwa śląskiego, zrealizowaną z funduszy unijnych, nominowano 17 inwestycji. Konkurs odbył się na łamach „Polska the Times. Dziennika Zachodniego” oraz na stronach internetowych www.naszemiasto.pl lub www.dziennikzachodni.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama