Wybitny liturgista, wykładowca papieskiej uczelni w Krakowie i były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach miał 88 lat.
Ks. prof. Stanisław Czerwik był nauczycielem wielu pokoleń kleryków i studentów świeckich, byłym rektorem i wykładowcą liturgiki Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W 2013 roku otrzymał doktorat honoris causa UPJPII.
Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na wniosek Rady Wydziału Teologicznego uhonorował doktoratem honoris causa księdza profesora w szczególności za "wybitne osiągnięcia naukowe, w tym zwłaszcza za przyczynienie się do wprowadzenia do Polski dyscypliny naukowej teologii liturgii oraz jej upowszechnienia i rozwoju, za wybitne zasługi, jakie położył na polu dydaktycznym jako wykładowca kilku pokoleń duchowieństwa i świeckich teologów, a zwłaszcza liturgistów, znaczącą rolę w pracy formacyjnej nad poprawnym i pogłębionym rozumieniem liturgii, podkreślanie potrzeby stałej formacji liturgicznej duchownych i wiernych świeckich, za pionierskie wprowadzenie w Polsce i wśród Polonii odnowy liturgicznej w duchu Soboru Watykańskiego II, m.in. przez tłumaczenie ksiąg liturgicznych i dokumentów kościelnych, oraz za znaczący udział w pracach rzymskich i polskich komisji liturgicznych".
Ks. prof. Stanisław Czerwik urodził się 13 maja 1933 roku w Łysakowie w diecezji kieleckiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku, a cztery lata później obronił doktorat w Rzymie. Od 1963 roku wykładał liturgikę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a w latach 1967-1969 w Instytucie Liturgicznym w Krakowie otwartym przez kard. Karola Wojtyłę.
W latach 1982-1994 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych nt. liturgii. Był zaangażowany w wydawanie posoborowych ksiąg liturgicznych i dokumentów kościelnych.
Był pierwszym tłumaczem konstytucji Sacrosanctum Concilium na język polski, do której opracował obszerne wprowadzenie.
Od 1984 do 1994 r. był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Seminariów Duchownych, a w latach 1988-1989 przewodniczył Komisji Przygotowawczej ds. Liturgii II Polskiego Synodu Plenarnego. Od 1998 r. był przewodniczącym Diecezjalnego Duszpasterstwa Liturgicznego, Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii oraz członkiem biura Stowarzyszenia Sekretarzy Europejskich ds. Liturgii. Od 1994 r. pełnił funkcję konsultora Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od 2000 do 2002 r. był redaktorem naczelnym "Przeglądu Pastoralno-Homiletycznego".
Termin pogrzebu zmarłego kapłana nie został jeszcze ustalony.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.