Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w czwartek PAP, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dot. finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. TK orzekł we wtorek, że są one niezgodne z konstytucją.
Według orzeczenia TK, finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niekonstytucyjne. Trybunał dał 15 miesięcy na zmianę zakwestionowanych przepisów.
PSL uważa, że z inicjatywą zmian powinna wyjść minister zdrowia, gdyż reforma ubezpieczeń zdrowotnych powinna być komplementarna i dotyczyć całego systemu. "Czekam na rozwiązania minister zdrowia, jak widzi to w stosunku do innych grup, bo nie można teraz zajmować się rolnikami, tylko dlatego, że RPO zaskarżył przepisy dotyczące tej grupy" - powiedział we wtorek szef klubu parlamentarnego ludowców Stanisław Żelichowski.
Kopacz, pytana przez PAP, czy w resorcie zdrowia trwają prace nad projektem zmieniającym zasady opłacania składek zdrowotnych rolników, odpowiedziała: "nic mi na ten temat w tej chwili nie wiadomo". "Natomiast wiem, że taka deklaracja padała ze strony Ministerstwa Rolnictwa, że jakieś prace są tam czynione i to trwało już kilka miesięcy temu" - dodała.
Wniosek do TK skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według tych przepisów składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.
"Sytuacja rolników jest zróżnicowana, obejmuje jednostki o bardzo wysokich dochodach, ale także nadal bardzo pokaźną liczbę osób prowadzących gospodarstwa rolne o bardzo niskiej dochodowości i wydajności, żyjących na poziomie minimum egzystencji" - zaznaczył TK w uzasadnieniu swojego wyroku.
W ocenie Trybunału istotną cechą różnicującą jest właśnie sytuacja ekonomiczna rolników, decydująca o ich zdolności do płacenia składek zdrowotnych lub braku takiej zdolności. Dlatego też - w jego ocenie - przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujący finansowanie składek wszystkich rolników - bez względu na ich sytuację materialną - jest niezgodny z konstytucją.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.