Przygotowania do listopadowego szczytu NATO, podczas którego ma zostać przyjęta nowa koncepcja strategiczna Sojuszu oraz aktualna sytuacja w Afganistanie - to główne tematy rozmów w ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego, które odbyły się w czwartek w Warszawie.
W rozmowach uczestniczyli: dyrektor wydziału europejskiego w amerykańskim Departamencie Stanu, asystent sekretarza stanu USA Philip Gordon oraz wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder.
Gordon po spotkaniu podkreślił, że jednym z polsko-amerykańskich priorytetów jest wypracowanie i przyjęcie nowej koncepcji strategicznej NATO, która będzie przede wszystkim zwiększała zaangażowanie sojuszników w realizację art.5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że atak zbrojny z zewnątrz zwrócony przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim traktowany będzie jako atak przeciwko całemu Sojuszowi.
"Z zadowoleniem mogę powiedzieć, że polskie i amerykańskie racje w dużej mierze się pokrywają. Zgadzamy się w kwestii podstawowych ram i założeń nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, a także podpisujemy pod wolą większego zaangażowania w realizację art. 5" - powiedział Gordon.
Zaznaczył, że listopadowy szczyt NATO w Lizbonie, podczas którego będą podejmowane decyzje w sprawie tego dokumentu, będzie "bardzo ważnym i kluczowym wydarzeniem dla światowego bezpieczeństwa".
Asystent sekretarza stanu USA podziękował także stronie polskiej za zaangażowanie w misję wojskową w Afganistanie i podkreślił, że Polska jest dla USA bardzo ważnym sojusznikiem.
"Stany Zjednoczone są niezwykle wdzięczne Polsce za uczestniczenie w tej bardzo trudnej misji, która jest dla USA niezwykle ważna. Bardzo ważne jest również to, że Stany Zjednoczone mają takich sojuszników jak właśnie Polska" - powiedział Gordon.
Poinformował także, że podczas rozmowy poruszona została kwestia budowy systemu obrony antyrakietowej. Zapewnił, że Polska dla USA jest bardzo ważnym partnerem w tym projekcie.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.