Przygotowania do listopadowego szczytu NATO, podczas którego ma zostać przyjęta nowa koncepcja strategiczna Sojuszu oraz aktualna sytuacja w Afganistanie - to główne tematy rozmów w ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego, które odbyły się w czwartek w Warszawie.
W ocenie Najdera, tego typu spotkania pokazują jak "bardzo intensywny jest dialog między Polską a Stanami Zjednoczonymi". Podkreślił, że Polska w pełni podziela stanowisko USA związane z nową koncepcją strategiczną NATO i zbliżającym się szczytem Sojuszu w Lizbonie.
Zaznaczył, że w rozmowie nawiązano do układu o redukcji zbrojeń strategicznych START, który w kwietniu br. w Pradze podpisali prezydenci USA i Rosji - Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. Ma on zastąpić wygasły w grudniu 2009 r. amerykańsko-radziecki układ START z 1991 r. Ogranicza on m.in. liczbę głowic nuklearnych do 1550 po obu stronach, co oznacza, że będzie ich o 30 proc. mniej niż zezwalał poprzedni traktat.
"Liczymy na szybką ratyfikację układu, aczkolwiek jest to w rękach Kongresu Stanów Zjednoczonych, ale z naszej strony, z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, szybka ratyfikacja tego dokumentu byłaby bardzo mile widziana" - powiedział Najder.
Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny został zainicjowany w 2004 roku, wówczas podstawowym celem było ustanowienie regularnych konsultacji na wysokim szczeblu i ożywienie współpracy między obu krajami.
Do wiosny 2007 r. odbyło się pięć kolejnych spotkań w jego ramach, w latach 2007-2009 konsultacje obywały się w związku z planami budowy na terytorium polski elementów instalacji tarczy antyrakietowej. W kwietniu tego roku dialog został wznowiony na szczeblu szefów dyplomacji Hillary Clinton i Radosława Sikorskiego. Czwartkowa runda jest kontynuacją tych rozmów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.