Ratzingerowskie "Dzieła Wszystkie" po włosku

Liturgia, czy też priorytet nadany jej przez Sobór Watykański II, stanowi zwornik „Dzieł Wszystkich” Josepha Ratzingera. Tak w czasie prezentacji włoskiego przekładu pierwszego tomu mówił o jego Opera omnia kard. Tarcisio Bertone. Watykański Sekretarz stanu podkreślił, że „gdy Papież zgodził się z pewnym ociąganiem na publikację swych dzieł stwierdził, że powinny być one wydawane w porządku ważności wyznaczonym przez Sobór, czyli na początku powinien pojawić się tom poświęcony liturgii”. Tak też się stało. Wczoraj wieczorem w siedzibie ambasady włoskiej przy Watykanie zaprezentowano „Teologię liturgii”. Mówi uczestnicząca w prezentacji, historyk, a zarazem publicystka dziennika L’Osservatore Romano, Lucetta Scaraffia.

„Najważniejsze, że jest to pierwszy tom Opera omnia, który wychodzi, nawet jeśli w rzeczywistości jest on 11. tomem edycji niemieckiej – wyjaśniła Scaraffia. – Tłumaczy to sam Ratzinger we wprowadzeniu, kiedy pisze: «Trzeba zacząć od Boga». To jest centrum dzieła. Nasza relacja z Bogiem jest najważniejsza. Zaczynając w ten sposób możemy czynić wszystko, co chcemy. We wprowadzeniu Ratzinger tłumaczy też znaczenie liturgii dla duchowego wzrostu chrześcijan. Ten tom ma przybliżyć wiernym liturgię. Wraz ze swymi warstwami: historyczną, symboliczną i teleologiczną, liturgia stanowi utwierdzoną przez wieki wspaniałą tradycję. Wierni muszą ją odczytać, zrozumieć jej bogactwo oraz odkryć jej odmienność od innych religii. W tym dziele możemy dostrzec wielką miłość Ratzingera do chrześcijańskiej liturgii”.

Lucetta Scaraffia podkreśla, że publikacja dzieł zebranych stanowi przedsięwzięcie o wielkim znaczeniu na płaszczyźnie kultury, a nie tylko religii; również dlatego, że ukazuje szczególny charakter obecnego Papieża, to mianowicie, że jest on intelektualistą o wielkiej głębi, człowiekiem, który na płaszczyźnie teologii głęboko rozważył funkcję Kościoła i wiary w swoich czasach.

W prezentacji Opera omnia uczestniczył też szef urzędu rady ministrów Republiki Włoskiej. Gianni Letta wskazał proroczy charakter nauczania obecnego Papieża. Przypomniał m.in., że już w 2001 r. pisał on o dramatycznych skutkach gigantycznego kryzysu ekonomicznego dla życia milionów ludzi na całym świecie. Letta podkreślił też przebijające w całym nauczaniu obecnego Papieża ścisłe powiązanie wiary i rozumu.

Na „Dzieła wszystkie” składa się 16 tomów. Ich układ jest nie chronologiczny, ale tematyczny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Czwartek
dzień
20°C Czwartek
wieczór
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »