Liturgia, czy też priorytet nadany jej przez Sobór Watykański II, stanowi zwornik „Dzieł Wszystkich” Josepha Ratzingera. Tak w czasie prezentacji włoskiego przekładu pierwszego tomu mówił o jego Opera omnia kard. Tarcisio Bertone. Watykański Sekretarz stanu podkreślił, że „gdy Papież zgodził się z pewnym ociąganiem na publikację swych dzieł stwierdził, że powinny być one wydawane w porządku ważności wyznaczonym przez Sobór, czyli na początku powinien pojawić się tom poświęcony liturgii”. Tak też się stało. Wczoraj wieczorem w siedzibie ambasady włoskiej przy Watykanie zaprezentowano „Teologię liturgii”. Mówi uczestnicząca w prezentacji, historyk, a zarazem publicystka dziennika L’Osservatore Romano, Lucetta Scaraffia.
„Najważniejsze, że jest to pierwszy tom Opera omnia, który wychodzi, nawet jeśli w rzeczywistości jest on 11. tomem edycji niemieckiej – wyjaśniła Scaraffia. – Tłumaczy to sam Ratzinger we wprowadzeniu, kiedy pisze: «Trzeba zacząć od Boga». To jest centrum dzieła. Nasza relacja z Bogiem jest najważniejsza. Zaczynając w ten sposób możemy czynić wszystko, co chcemy. We wprowadzeniu Ratzinger tłumaczy też znaczenie liturgii dla duchowego wzrostu chrześcijan. Ten tom ma przybliżyć wiernym liturgię. Wraz ze swymi warstwami: historyczną, symboliczną i teleologiczną, liturgia stanowi utwierdzoną przez wieki wspaniałą tradycję. Wierni muszą ją odczytać, zrozumieć jej bogactwo oraz odkryć jej odmienność od innych religii. W tym dziele możemy dostrzec wielką miłość Ratzingera do chrześcijańskiej liturgii”.
Lucetta Scaraffia podkreśla, że publikacja dzieł zebranych stanowi przedsięwzięcie o wielkim znaczeniu na płaszczyźnie kultury, a nie tylko religii; również dlatego, że ukazuje szczególny charakter obecnego Papieża, to mianowicie, że jest on intelektualistą o wielkiej głębi, człowiekiem, który na płaszczyźnie teologii głęboko rozważył funkcję Kościoła i wiary w swoich czasach.
W prezentacji Opera omnia uczestniczył też szef urzędu rady ministrów Republiki Włoskiej. Gianni Letta wskazał proroczy charakter nauczania obecnego Papieża. Przypomniał m.in., że już w 2001 r. pisał on o dramatycznych skutkach gigantycznego kryzysu ekonomicznego dla życia milionów ludzi na całym świecie. Letta podkreślił też przebijające w całym nauczaniu obecnego Papieża ścisłe powiązanie wiary i rozumu.
Na „Dzieła wszystkie” składa się 16 tomów. Ich układ jest nie chronologiczny, ale tematyczny.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.