Wyborcy z Luizjany potwierdzili swoje stanowisko pro-life i przy okazji wyborów prezydenckich w większości poparli poprawkę do konstytucji stanowej chroniącej życie ludzkie poprzez wykluczenie z ustawy zasadniczej pojęcia "prawo do aborcji" i możliwości finansowania tego procederu z pieniędzy publicznych.
W ten sposób zblokowane będą próby obejścia przepisów przez sędziów powołujących się na rzekomą proaborcyjną przesłankę.
W niedawnej przeszłości innym stanom nie udało się przeforsować regulacji chroniących życie. W zeszłym roku Sąd Najwyższy stanu Kansas uchylił ustawę zakazującą późnych aborcji, uznając ją za niekonstytucyjną. Powołał się na „prawo do aborcji”, choć trudno znaleźć zapis o takim prawie w konstytucji stanu.
Nasz komentarz: Prawo do życia ludzi nienarodzonych jest dobrze uzasadnionym twierdzeniem filozofii
W innym referendum mieszkańcy Kolorado odrzucili propozycję prawa zakazującego zabijania dzieci w wyniku aborcji po 22. tygodniu ciąży. Ze wstępnych wyników z większości okręgów wynika, że inicjatywa, pod którą podpisało się 138 tys. osób, została odrzucona przez około 60 proc. wyborców.
Propozycja legislacyjna miała chronić wszystkich dzieci nienarodzone po 22. tygodniu, od kiedy płód jest w stanie przeżyć poza organizmem matki, z wyjątkiem przypadków, gdy zagrożone jest życie kobiety w ciąży. Aborterzy, którzy naruszyliby proponowane prawo, zostaliby ukarani grzywną do 5 tys. dolarów i/lub utratą pozwolenia na wykonywanie praktyki lekarskiej na trzy lata.
Obrońcy życia podkreślili, że brak poparcia dla tej propozycji oznacza, że kontynuowane będzie okrutne prawo pozwalające w wielu przypadkach na dzieciobójstwo. Określili fiasko referendum jako tragedię. Propozycja miała szanse uniemożliwić około 400 późnych aborcji rocznie.
Kolorado jest jednym z siedmiu stanów w całych Stanach, w których aborcja możliwa jest aż do urodzenia, z jakiegokolwiek powodu i bez ograniczeń. Matka może tam legalnie zabić swoje dziecko aż do wyznaczonego dnia porodu.
Podczas tegorocznych wyborów mieszkańcy stanu Waszyngton poparli propozycję szeroko zakrojonej edukacji seksualnej, promującej wizję seksualności niezgodną z antropologią katolicką i chrześcijańską. Projekt pozbawia praktycznie rodziców kontroli nad tym, czego uczą się ich dzieci w ramach ideologicznie motywowanych lekcji o seksualności.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.