Międzynarodowa wystawa Expo 2010 zakończyła się w niedzielę w Szanghaju. Od 1 maja zwiedziła ją rekordowa liczba 73 milionów osób. W szanghajskim Expo, którego tematem było "Lepsze miasto, lepsze życie" wzięło udział 189 krajów i 57 organizacji.
"Expo w Szanghaju wkrótce się zakończy, ale nie zostanie zapomniane" - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun przed uroczystością zamknięcia wystawy. "Niech wizja szanghajska żyje w naszych dyskusjach i naszym stylu życia" - dodał.
Agencja Associated Press podkreśla, że na zorganizowanie Expo Chińczycy wydali 28,6 miliarda juanów (4,3 miliarda USD), a dodatkowo ponieśli jeszcze wielkie nakłady na rozbudowę metra, lotnisk i innych obiektów użyteczności publicznej w 20-milionowym Szanghaju.
Premier Chin Wen Jiabao nazwał szanghajskie Expo "niezapomnianym wydarzeniem". Podkreślił, że na wystawie zaprezentowano postęp, ale też zwrócono uwagę na wyzwania, przed którymi stoi ludzkość - przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, rabunkowa gospodarka surowcowa, czy problemy transportu.
"Tę Ziemię tylko pożyczyliśmy sobie od naszych dzieci i wnuków" - mówił Wen Jiabao.
Także Ban Ki Mun wzywał do "mądrzejszego obchodzenia się z ograniczonymi zasobami naszej planety" i postulował dokładanie większych starań o ochronę środowiska. Wyeksponował m.in. znaczenie odnawialnych źródeł energii.
Pawilon polski od początku okazał się jednym z najczęściej odwiedzanych i na kilka dni przed zamknięciem zanotował 8 milionów zwiedzających. Polski dzień na Expo, obejmujący kilkanaście cieszących się wielkim zainteresowaniem imprez kulturalnych, a także gospodarczych, odbył się 22 maja.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.