Jedną z najważniejszych na świecie nagród za badania nietoperzy - Gerrit S. Miller, Jr. Award - otrzymał prof. Wiesław Bogdanowicz, dyrektor Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Jest dopiero drugim Europejczykiem, który otrzymał to wyróżnienie.
Nagrodę przyznało północnoamerykańskie stowarzyszenie badaczy nietoperzy - North American Society for Bat Research (NASBR). Polak odebrał ją 30 października w Denver (USA) na corocznym sympozjum NASBR.
Jak powiedział PAP prof. Bogdanowicz, na przyznanie nagrody miał wpływ zarówno jego dorobek naukowy, jak i utworzenie czasopisma o nietoperzach "Acta Chiropterologica".
"Nietoperze interesują mnie od kilkudziesięciu lat, zarówno jeśli chodzi o aspekty ich życia, ewolucji, filogenezy, morfologii, jak i w pewnym sensie również anatomii" - deklaruje prof. Bogdanowicz.
Naukowiec wraz z zespołem z Instytutu Zoologii PAN jako pierwszy na świecie przeanalizował kopalne DNA nietoperzy. "To na pewno było ogromne osiągnięcie" - ocenia. Badał także zależności pomiędzy echolokacją, dietą i morfologią nietoperzy oraz prowadził trójwymiarową analizę morfologiczną tych ssaków.
Poza tym, 11 lat temu utworzył i pozostaje redaktorem naczelnym czasopisma "Acta Chiropterologica". Czasopismo ukazuje się w języku angielskim, a redakcja jest międzynarodowa. "Bardzo się tym szczycimy i chwalimy, że w Polsce udało się stworzyć czasopismo, które osiągnęło światowy format" - podkreśla naukowiec.
Gerrit S. Miller, Jr. Award jest przyznawana od 1977 r. Prof. Bogdanowicz jest 20 osobą na świecie (a drugą z Europy), która ją otrzymała. Wśród laureatów nagrody są m.in. Donald R. Griffin - współodkrywca echolokacji u nietoperzy czy Karl F. Koopman - najbardziej znany systematyk nietoperzy.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.