Transplantologia ratuje życie, ale jest naszpikowana dylematami moralnymi. Jak wygląda strona medyczna i etyczna transplantacji? Czy Kościół powinien odegrać ważną rolę w promowaniu transplantologii? Czy to „wyścig” z Bogiem o życie?
O tym dyskutowali w programie „Plus Debata” Magdalena Repczyńska, szpitalny koordynator ds. transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i biskup Krzysztof Zadarko.
W ostatnich dwóch latach liczba pobrań narządów w Koszalinie zmalała. Zdaniem koordynator ds. transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, brak dawców wynika często z tego, że w sensie medycznym „umykają”.
„Opieka nad dawcą to szeroki problem medyczny. To ciężka praca wymagająca współpracy wielu lekarzy, dodatkowych badań i realizacji procedur, z czym nie każdy jest w stanie sobie poradzić” – tłumaczyła Repczyńska.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest napisane: „bezpłatne przekazywanie narządów po śmierci jest dopuszczalne i może zasługiwać na uznanie”. Bp Zadarko zapytany o to, dlaczego w kraju, w którym 80 proc. ochrzczonych to katolicy, tak mało dokonuje się przeszczepów, odpowiedział, że wynika to z niewiedzy i z braku kampanii informacyjnej także w Kościele.
„Chociaż w Kościele polskim w ostatnich latach pojawiło się kilka wypowiedzi na ten temat i podejmowane były wspólnie z Kościołem akcje informacyjne, to jest to ciągle za mało” – przyznał biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W Radiu Plus hierarcha przekonywał, że dla katolików najważniejszą motywacją do przekazywania narządów do przeszczepów powinna być kwestia ratowania życia drugiego człowieka rozpatrywana w kategorii przykazania miłości bliźniego.
Jednocześnie biskup stwierdził, że w promocji transplantologii nie wystarczy jeden lakoniczny komunikat Konferencji Episkopatu Polski. „Potrzebne są skoordynowane działania z kapelanami szpitali, kiedy mamy do czynienia z konkretnymi dawcami” – przekonywał bp Zadarko.
Jego zdaniem, kapelani są bardzo dobrze przygotowani do takich rozmów, również od strony psychologicznej, a nie tylko etycznej. Kapelan może zbudować dodatkową motywację nadprzyrodzoną, która w wielu przypadkach „krańcowych” jest najważniejszą instancją – co na to wszystko Bóg?” I te dodatkowe argumenty – zdaniem biskupa – trzeba wpleść w całą opiekę nad dawcą, biorcą i nad lekarzami.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.