Samorząd województwa opolskiego przygotował 20 tysięcy "kopert życia", zawierających specjalne formularze, które po wypełnieniu przez osoby starsze, przewlekłe chore lub opiekunów niepełnosprawnych będą zawierały informacje niezbędne dla ratowników medycznych.
Jak informuje opolski urząd marszałkowski, samorząd regionu przygotował 20 tysięcy kopert z formularzami zawierającymi komplet podstawowych informacji potrzebnych ratownikom medycznym. Pakiety zostaną rozdane osobom starszym, przewlekle chorym i niepełnosprawnym. Po wypełnieniu formularza, kopertę powinno się przechowywać w miejscu łatwo dostępnym i oznakowanym.
"Taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek, szczególnie, gdy mieszka sam. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia +Koperta życia+, a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny. +Koperta życia+ powinna zawierać zbiór najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych. Jeżeli pacjent jest uczulony na jakieś lekarstwa, to taka informacja też powinna się tam znaleźć. Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Następnie umieszcza się go w kopercie oraz w woreczku foliowym z zapięciem strunowym. Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki, a na lodówce warto przyczepić informację, że w jej wnętrzu znajdziemy +Kopertę życia+" - informuje rzecznik marszałka województwa Violetta Ruszczewska.
Zdaniem władz województwa, przygotowanie pakietu informacyjnego pozwoli także na skrócenie interwencji ratowników medycznych, którzy ze względu na swój charakter pracy są narażeni na zakażenie podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Akcja jest sfinansowana ze środków projektu "Opolskie przeciw COVID-19", a formularze zostaną rozprowadzone przez gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne. Wzór karty jest dostępny na stronie www.opolskie.pl.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.