Zaprojektują zachodnią część DTŚ

Niespełna 6,3 mln zł będą kosztowały projekty zachodnich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu i Gliwicach. W czwartek rozstrzygnięto 3 przetargi, w których wyłoniono projektantów ostatniej zachodniej części tej kluczowej dla śląskich miast trasy.

W większości trzypasmowa, całkowicie bezkolizyjna "średnicówka" docelowo ma prowadzić od Katowic do skrzyżowania z drogą nr 88 w Gliwicach. Obecnie istnieje na 15,5-kilometrowym odcinku od węzła z trasą S-86 w Katowicach do granicy Rudy Śląskiej i Zabrza. Budowa odcinka do centrum Zabrza dobiega właśnie końca. Kilka miesięcy po jej zakończeniu mają ruszyć prace na pozostałych zachodnich odcinkach.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka koordynującej proces powstawania Trasy spółki DTŚ SA Danuta Żak, przetargi na wykonanie projektów zachodnich odcinków ogłoszono 9 września. Spółka wstępnie założyła, że będą one kosztowały łącznie od 4,7 do 5,8 mln euro. Startujące w przetargach biura i pracownie projektowe zaproponowały znacznie niższe ceny.

Niespełna 3-kilometrowy odcinek od istniejącego już ronda na końcu zabrzańskiej ul. De Gaulle'a do granicy Zabrza i Gliwic ma zaprojektować za niespełna 1,4 mln zł konsorcjum firm ze spółką WYG International jako liderem oraz WYG Ireland Ltd jako partnerem. Ok. 4-kilometrowy fragment od granicy Zabrza do gliwickiej ul. Baildona zaprojektuje za ponad 1,7 mln zł katowicka spółka Mosty.

Ten sam wykonawca zwyciężył w przetargu na zaprojektowanie pozostałej blisko 4-kilometrowej części DTŚ w centrum Gliwic, oferując cenę niespełna 3,2 mln zł. Ten śródmiejski odcinek będzie miał inne parametry niż pozostałe części dwujezdniowej, trzypasmowej trasy - powstanie w formie jednojezdniowej po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Pod ścisłym centrum, m.in. ul. Zwycięstwa, ma przebiegać w tunelu.

Od wyników przetargu oferenci mogą jeszcze się odwołać. Jeśli to nie nastąpi, DTŚ SA planuje podpisać umowy z projektantami po 15 listopada. Na przygotowanie projektów będą oni mieli 15 miesięcy, a łącznie z pełnymi opracowaniami geodezyjnymi - do 27 miesięcy.

Wiadomo, że odcinek DTŚ od ul. de Gaulle'a w Zabrzu do DK-88 w Gliwicach nie będzie budowany jako całość. Może być realizowany jako trzy oddzielne zadania lub, co bardziej prawdopodobne, jako dwa kontrakty: osobno dla odcinka zabrzańskiego z odcinkiem od granicy Gliwic do ul. Baildona oraz osobno - śródmiejskiego odcinka w Gliwicach.

Jeśli nic nie zakłóciłoby etapu projektowania, ogłoszenie przetargów na wykonanie tych fragmentów mogłoby nastąpić we wrześniu 2011 r. - od odcinka od ul. De Gaulle'a w Zabrzu do ul. Baildona w Gliwicach oraz w lutym 2012 r. - dla odcinka od ul. Baildona do drogi nr 88. Łączny szacunkowy koszt projektowania i wykonania całej zachodniej części DTŚ to ok. 900 mln zł.

Według przedstawicieli DTŚ, środki na dokończenie zabrzańskiej i gliwickiej części są pewne, konieczne jest tylko dopełnienie wszystkich procedur. Główną częścią finansowania ma być kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Pozostałe fundusze mają pochodzić z rezerwy budżetowej państwa oraz budżetów miast Zabrze i Gliwice.

Przewidziany termin oddania 4,8-kilometrowego zabrzańskiego odcinka DTŚ od granicy z Rudą Śląską do ronda przy ul. De Gaulle'a w centrum Zabrza to kwiecień 2011 r. Być może uda się oddać go do ruchu nieco wcześniej. Po zbudowaniu kolejnego fragmentu, do ul. Baildona w Gliwicach, Trasa będzie skomunikowana z przecinającą go, budowaną właśnie autostradą A1.

DTŚ to najważniejsza, obok istniejącego odcinka autostrady A4, inwestycja drogowa na Śląsku. Połączy 6 miast - nie zastąpi równoległej autostrady, przeznaczonej dla tranzytu, lecz obsłuży ruch lokalny. Samorząd woj. śląskiego planuje już przedłużenie DTŚ od Katowic na wschód - do prowadzącej do autostrady A4 ul. Obrzeżnej Zachodniej w Mysłowicach; rozważa też jej kontynuację na północ, przez Sosnowiec do Dąbrowy Górniczej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
wiecej »