Poznań potrzebuje dzisiaj świętych

Na potrzebę w Poznaniu świętych ludzi na miarę św. Karola Boromeusza wskazał arcybiskup Stanisław Gądecki podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowany w stolicy Wielkopolski kościół pod wezwaniem tego świętego. Świątynia ta jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II.

Wmurowanie przywiezionego z Ziemi Świętej kamienia węgielnego w ścianę wznoszonej świątyni pw. św. Karola Boromeusza odbyło się wieczorem 4 listopada w liturgiczne wspomnienie tego świętego patronującego również Karolowi Wojtyle.

Tego dnia metropolita poznański przewodniczył odpustowej Mszy św. w tej poznańskiej parafii na os. Pod Lipami, która jest wotum wdzięczności Poznania i archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II i za jego dwukrotną obecność w stolicy Wielkopolski.

W wygłoszonej homilii abp Gądecki przypomniał postać żyjącego w XVI w. św. Karola Boromeusza, biskupa Mediolanu, a także aktywnego uczestnika Soboru Trydenckiego i propagatora reform soborowych.

Metropolita podkreślił, że święty ten „stanowił punkt zwrotny dla Kościoła w czasie, kiedy łamał się Kościół Zachodni”, wyprowadzając go „z zapaści ku nowemu życiu”. Zaznaczył też, że należy on do czołowych postaci Kościoła i jednego z największych biskupów w jego historii.

„Podobnie jak Kościół w XVI w. potrzebował człowieka świętego, którym był Karol Boromeusz, tak Poznań dzisiaj także potrzebuje świętych” – przekonywał kaznodzieja. Zaznaczył też, że powinni to być ludzie prawi, wiernie wypełniający wolę Bożą, przepełnieni duchem służby i troski o człowieka, uczciwych i takich, którzy „troszczą się o dobro wspólne nawet za cenę rezygnacji z własnego”.

„Myślę, że ta parafia, która ma tak wielkiego patrona, będzie dla Poznania przykładem takiej ożywiającej siły nowego życia, które okaże czym naprawdę jest chrześcijaństwo” – wyraził nadzieję abp Stanisław Gądecki.

Zamysł powołania do istnienia tej poznańskiej parafii, jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego, wyraził poznański biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak podczas Mszy św., która 8 kwietnia 2005 r., kilka dni po śmierci Jana Pawła II, zgromadziła archidiecezjan pod Poznańskimi Krzyżami.

Parafia utworzona została ostatecznie dekretem metropolity poznańskiego z 1 stycznia 2007 r. Trzy miesiące później, w Niedzielę Palmową, abp Stanisław Gądecki poświęcił plac pod budowę nowego kościoła, na którym znajdowała się tymczasowa kaplica postawiona z metalowych kontenerów.

W marcu 2008 r. ruszyły prace budowlane przy połączonym z bryłą kościoła domu parafialnym. Obecnie znajdują się w nim pomieszczenia duszpasterskie i biurowe oraz mieszkania dla księży, a także pierwsza na terenie parafii stała kaplica, którą poświęcił abp Gądecki w Wielki Wtorek, 7 kwietnia 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  13°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  wiecej »