Na potrzebę w Poznaniu świętych ludzi na miarę św. Karola Boromeusza wskazał arcybiskup Stanisław Gądecki podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowany w stolicy Wielkopolski kościół pod wezwaniem tego świętego. Świątynia ta jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II.
Wmurowanie przywiezionego z Ziemi Świętej kamienia węgielnego w ścianę wznoszonej świątyni pw. św. Karola Boromeusza odbyło się wieczorem 4 listopada w liturgiczne wspomnienie tego świętego patronującego również Karolowi Wojtyle.
Tego dnia metropolita poznański przewodniczył odpustowej Mszy św. w tej poznańskiej parafii na os. Pod Lipami, która jest wotum wdzięczności Poznania i archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II i za jego dwukrotną obecność w stolicy Wielkopolski.
W wygłoszonej homilii abp Gądecki przypomniał postać żyjącego w XVI w. św. Karola Boromeusza, biskupa Mediolanu, a także aktywnego uczestnika Soboru Trydenckiego i propagatora reform soborowych.
Metropolita podkreślił, że święty ten „stanowił punkt zwrotny dla Kościoła w czasie, kiedy łamał się Kościół Zachodni”, wyprowadzając go „z zapaści ku nowemu życiu”. Zaznaczył też, że należy on do czołowych postaci Kościoła i jednego z największych biskupów w jego historii.
„Podobnie jak Kościół w XVI w. potrzebował człowieka świętego, którym był Karol Boromeusz, tak Poznań dzisiaj także potrzebuje świętych” – przekonywał kaznodzieja. Zaznaczył też, że powinni to być ludzie prawi, wiernie wypełniający wolę Bożą, przepełnieni duchem służby i troski o człowieka, uczciwych i takich, którzy „troszczą się o dobro wspólne nawet za cenę rezygnacji z własnego”.
„Myślę, że ta parafia, która ma tak wielkiego patrona, będzie dla Poznania przykładem takiej ożywiającej siły nowego życia, które okaże czym naprawdę jest chrześcijaństwo” – wyraził nadzieję abp Stanisław Gądecki.
Zamysł powołania do istnienia tej poznańskiej parafii, jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego, wyraził poznański biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak podczas Mszy św., która 8 kwietnia 2005 r., kilka dni po śmierci Jana Pawła II, zgromadziła archidiecezjan pod Poznańskimi Krzyżami.
Parafia utworzona została ostatecznie dekretem metropolity poznańskiego z 1 stycznia 2007 r. Trzy miesiące później, w Niedzielę Palmową, abp Stanisław Gądecki poświęcił plac pod budowę nowego kościoła, na którym znajdowała się tymczasowa kaplica postawiona z metalowych kontenerów.
W marcu 2008 r. ruszyły prace budowlane przy połączonym z bryłą kościoła domu parafialnym. Obecnie znajdują się w nim pomieszczenia duszpasterskie i biurowe oraz mieszkania dla księży, a także pierwsza na terenie parafii stała kaplica, którą poświęcił abp Gądecki w Wielki Wtorek, 7 kwietnia 2008 r.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.