O konieczności zaangażowania całego Kościoła w troskę o powołania zakonne przypomniał dziś Benedykt XVI w trakcie spotkania z brazylijskimi biskupami regionu Sul II, przybyłymi do Watykanu w pielgrzymce do grobów świętych: Piotra i Pawła.
Mówiąc o miejscu zakonów w Kościele Ojciec Święty podkreślił, że w Bożym zamyśle istnieje tylko jeden, jedyny Kościół. „Wspólnota zakonna ubogaca Kościół, którego jest żywą cząstką, zwłaszcza poprzez swą miłość. Miłuje Kościół partykularny, ubogaca swymi charyzmatami i otwiera go na wymiar bardziej uniwersalny” – zaznaczył papież.
Odnosząc się do spadku liczby członków wielu instytutów i ich starzenia się Benedykt XVI zauważył, że często pojawia się dziś pytanie o zdolność zakonów do przyciągania młodych członków. Podkreślił, iż różne formy życia zakonnego czerpały swą inspirację z życia Pana Jezusa, który obrał życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Dlatego „życie konsekrowane nigdy nie może Kościołowi zabraknąć ani obumrzeć” – podkreślił Ojciec Święty.
Papież zaapelował o powszechne włączenie się w duszpasterstwo powołań: „Jeżeli życie konsekrowane jest dobrem całego Kościoła, czymś, co interesuje wszystkich, to także duszpasterstwo usiłujące krzewić powołania do życia konsekrowanego powinno być zadaniem, do którego podjęcia poczuwają się wszyscy: biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy” – stwierdził Benedykt XVI.
Ojciec Święty podkreślił ponadto znaczenie właściwej formacji, stanowiącej teologiczny sposób przemyślenia swego życia konsekrowanego. Zapewnił też o swej modlitwie w intencji zakonników i zakonnic.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.