Somalijscy piraci twierdzą, że otrzymali w sobotę rekordowy okup w wysokości 9 mln dol. w zamian za uwolnienie pływającego pod singapurską banderą chińskiego zbiornikowca "Golden Blessing" i jego 19-osobowej załogi. Statek uprowadzono w czerwcu.
"Statek został uwolniony w sobotę rano po przekazaniu 9 mln dol. moim kolegom" - oświadczył w rozmowie telefonicznej z agencją AFP przedstawiciel piratów. "Pieniądze zostały zrzucone ze śmigłowca i są właśnie dzielone" - dodał szef grupy, precyzując, że okup przekazano około godz. 7 czasu miejscowego (5 czasu polskiego).
Chińskie ministerstwo transportu poinformowało o uwolnieniu "Golden Blessing" nie podając jednak żadnych szczegółów.
"19 marynarzy i statek Golden Blessing zostali uwolnieni bez żadnych incydentów o godz. 1 czasu pekińskiego (19 czasu polskiego w czwartek - PAP). 19 chińskich marynarzy jest zdrowych i bezpiecznych. Obecnie Golden Blessing płynie na bezpieczne wody pod eskortą chińskich okrętów" - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
Kwota 9 mln dol. to jeden z najwyższych okupów kiedykolwiek przekazanych somalijskim piratom. Za uwolnienie saudyjskiego supertankowca "Sirius Star" w styczniu 2009 roku zapłacono według różnych źródeł od 3 do 8 mln dol., a za uwolniony w styczniu tego roku grecki tankowiec "Maran Centaurus" zapłacono od 5,5 do 9 mln dol.
"Golden Blessing" płynął do Arabii Saudyjskiej.
Według źródeł AFP porywacze początkowo domagali się 15 mln dol. ale ostatecznie zgodzili się na 9 mln dol.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.