Somalijscy piraci twierdzą, że otrzymali w sobotę rekordowy okup w wysokości 9 mln dol. w zamian za uwolnienie pływającego pod singapurską banderą chińskiego zbiornikowca "Golden Blessing" i jego 19-osobowej załogi. Statek uprowadzono w czerwcu.
"Statek został uwolniony w sobotę rano po przekazaniu 9 mln dol. moim kolegom" - oświadczył w rozmowie telefonicznej z agencją AFP przedstawiciel piratów. "Pieniądze zostały zrzucone ze śmigłowca i są właśnie dzielone" - dodał szef grupy, precyzując, że okup przekazano około godz. 7 czasu miejscowego (5 czasu polskiego).
Chińskie ministerstwo transportu poinformowało o uwolnieniu "Golden Blessing" nie podając jednak żadnych szczegółów.
"19 marynarzy i statek Golden Blessing zostali uwolnieni bez żadnych incydentów o godz. 1 czasu pekińskiego (19 czasu polskiego w czwartek - PAP). 19 chińskich marynarzy jest zdrowych i bezpiecznych. Obecnie Golden Blessing płynie na bezpieczne wody pod eskortą chińskich okrętów" - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
Kwota 9 mln dol. to jeden z najwyższych okupów kiedykolwiek przekazanych somalijskim piratom. Za uwolnienie saudyjskiego supertankowca "Sirius Star" w styczniu 2009 roku zapłacono według różnych źródeł od 3 do 8 mln dol., a za uwolniony w styczniu tego roku grecki tankowiec "Maran Centaurus" zapłacono od 5,5 do 9 mln dol.
"Golden Blessing" płynął do Arabii Saudyjskiej.
Według źródeł AFP porywacze początkowo domagali się 15 mln dol. ale ostatecznie zgodzili się na 9 mln dol.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.