Sondaż: Aż 60 proc. badanych uważa ustalenia szczytu UE za sukces Polski

Co ciekawe również zdecydowana większość wyborców KO w ten sposób ocenia kompromis ws. budżetu UE.

Badanie sondażowe przeprowadziła pracownia United Surveys na zlecenie RMF-FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ankietowani zostali zapytanie jak oceniają z punktu widzenia Polski ustalenia unijnego szczytu, na którym zatwierdzono budżet UE na kolejne lata, a jednocześnie wpisano do konkluzji szczytu sprecyzowanie zasady uzależniania wypłaty środków od zachowania przez dane państwo zasad praworządności. Przed szczytem Polska i Węgry groziły zablokowaniem budżetu, jeśliby zasada praworządności nie została uściślona. 

Okazuje się, że aż 59,3 proc. badanych uważa, że Polska osiągnęła w Brukseli sukces. Tylko 24 proc. uznaje, że ustalenia szczytu to porażka naszego rządu. Z punktu widzenia rządu to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że o sukcesie mówi też zdecydowana większość wyborców ich głównego rywala - KO oraz Lewicy.

Oceny szczytu z podziałem na wyborców poszczególnych partii wyglądają następująco:

  • wyborcy Zjednoczonej Prawicy: 81 proc. uważa, że rząd odniósł w Brukseli sukces.
  • wyborcy KO: 60 proc. ocenia ustalenia szczytu jako sukces Polski - 30 proc. jest odmiennego zdania.
  • wyborcy Lewicy: 58 proc. dobrze ocenia kompromis budżetowy, 39 proc. jest krytycznych wobec ustaleń szczytu.
  • PSL: 37 proc. wyborców uważa wynik negocjacji za sukces dla kraju, a 53 proc. nie było w stanie udzielić odpowiedzi. 
  • Wyborcy Konfederacji - najbardziej surowi w ocenie. Aż 64 proc. z nich uważa, że kompromis budżetowy to porażka Polski.

Wyniki badania to złe wieści dla Zbigniewa Ziobry i jego obozu, który groził opuszczeniem koalicji w wypadku zgody na jakikolwiek kompromis w sprawie zasady praworządności. Okazuje się bowiem, że nie tylko przytłaczająca większość wyborców Zjednoczonej Prawicy opowiedziała się w tym sporze po stronie premiera Morawieckiego, ale nawet przeważająca większość wyborców tak odległych poglądowo partii jak KO i Lewica doceniają to, co rząd przywiózł z Brukseli. Po trudnych miesiącach dla partii rządzącej, otwartych wielu frontach politycznej walki, takie opinie o wynegocjowanych na unijnym szczycie warunkach dają partii rządzącej oddech na zakończenie trudnego roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
wiecej »