Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Neandertalczycy to wymarli, najbliżsi krewniacy ludzi. Okazuje się, że mózgi ludzkich noworodków i neandertalskich były zaraz po urodzeniu podobne. Szybko jednak, w ciągu pierwszego roku, zaczynały się pojawiać różnice na korzyść ludzi.
Wnioski oparto na analizie odcisków mózgów i otaczających je struktur, które można odczytać na podstawie badań wnętrza czaszek.
Naukowcy wskazują, że u noworodków obu gatunków czaszka ma kształt wydłużony. Jedynie u ludzi przybiera w trakcie rozwoju postać bardziej kulistą.
W nauce długo trwała debata na temat zdolności poznawczych neandertalczyków, których mózgi średnią objętością przekraczają średnią objętość mózgu człowieka. Zakładano, że być może zdolności poznawcze obu gatunków były zbliżone. Najnowsze badania przeczą jednak temu.
"U człowieka współczesnego połączenia między poszczególnymi obszarami mózgu, pojawiające się w pierwszych latach rozwoju, związane są z wykształcaniem się wyższych funkcji społecznych, emocjonalnych i komunikacyjnych" - wyjaśnia współautor badań, Philipp Gunz z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.
Jak dodaje, jest zatem mało prawdopodobne, że neandertalczycy postrzegali świat tak jak my.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.