Uszanujcie naszą żałobę

Rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy stolicy wzięli dziś (10 listopada) udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Monument stanął w wojskowej części Cmentarza na Powązkach w Warszawie. Jak powiedział prezydent Bronisław Komorowski dzisiaj nasze myśli i modlitwy płyną ku szczególnemu miejscu, tuż obok lotniska w Smoleńsku.Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej znajduje się na kwaterze KII na cmentarzu Wojskowym, gdzie pochowano 26 spośród 96-ciu ofiar tragedii. Monument to przełamana na pół bryła, na której wypisano nazwiska wszystkich osób, które zginęły.

Joanna Racewicz żona kapitana, dowódcy ochrony prezydenta Pawła Janeczka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, zaapelowała podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w Kwaterze Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych o uszanowanie żałoby bliskich ofiar. Racewicz podkreśliła, że ci, którzy 10 kwietnia rankiem wsiadali na pokład rządowego tupolewa nie byli przypadkowymi pasażerami. "Mieli pasję i przekonania, których byli gotowi bronić do granic wytrzymałości - własnej albo cudzej" - mówiła.

"Została pustka, żal tęsknota, samotność oraz medialna i polityczna wrzawa, która sprawia, że rany wciąż są otwarte" - podkreśliła.

"Politycy i dziennikarze będą mówić o katastrofie smoleńskiej i co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Będą mówić z bardzo różnych powodów, podobnie jak z bardzo różnych powodów będą tu na Powązki przychodzić ludzie" - zauważyła.

"Jeśli będą to robić z potrzeby serca to można im tylko powiedzieć: dziękuję i głęboko się ukłonić. Ale jeśli motywem będzie ciekawość (...) to w imieniu rodzin proszę, najserdeczniej proszę o ciszę nad tym trumnami, choć w tym jednym miejscu - o uszanowanie naszej żałoby" - mówiła Racewicz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Niedziela
dzień
29°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
wiecej »