Biskupi prawosławni na Boże Narodzenie.
Doświadczenie, które przyniósł koronawirus, dodatkowo przyczynia się do duchowego liberalizmu, strachu i ochłodzenia wiary – napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). – Podstępny czas, podstępne dni – opisują obecny czas w liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia.
„Cerkiew, jak statek na morzu, unosi się na szalejącym morzu życia ku zbawieniu, zewsząd przytłoczony przebiegłością sił zła (2Tes 3,2), pośród wielu niebezpieczeństw i trudności, pamiętając jednak o słowach apostoła Jana Teologa, że cały świat pogrążony jest w źłu (1J 5,19)” – czytamy w liście.
W przesłaniu do duchowieństwa, mniszek i wszystkich wiernych biskupi ubolewają, że „duchowe rozluźnienie społeczeństwa sprzyja pokusom szatana” oraz, że widać obojętność wobec własnej Cerkwi oraz wiary i pobożności przodków. „Im trudniejsze są okoliczności, tym bardziej należy wierzyć, że Chrystus jest najmądrzejszym i najpotężniejszym Sternikiem na statku swojej Cerkwi” – napisali biskupi PAKP.
Duchowni wyrażają też wdzięczność Bogu za dobro, jakiego prawosławna Cerkiew w Polsce doświadczyła w minionym roku. Wymienili tu m.in. kanonizację Męczenników Podlaskich, budowe i remonty wielu świątyń na czele z cerkwią Świętej Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie, odbudowę żeńskiego monasteru w Turkowicach i budowę cerkwi-pomnika Męczenników Podlaskich w Zaleszanach.
Niech Nowy Rok „Łaski Pańskiej” będzie dla nas wszystkich, naszej Cerkwi, Ojczyzny błogosławiony przez Boga, wypełniony pokojem i dostatkiem – napisali na koniec prawosławni hierarchowie.
List podpisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z abp. Sawą, Metropolitą Warszawskim i Całej Polski.
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest “opóźniony” o 13 dni.
Niektóre jednak parafie prawosławne, w takich miastach jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, obchodzą Święta Bożego Narodzenia wedle kalendarza gregoriańskiego, w tym samym czasie co katolicy.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy; jednak z danych GUS wynika, że Polskę zamieszkuje 156 tys. prawosławnych. Są skupieni w ok. 250 parafiach, posiadają ponad 400 świątyń.
W skład Kościoła prawosławnego w Polsce wchodzi siedem diecezji: warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska oraz ordynariat polowy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.