Przykład Mędrców niech będzie dla nas zachętą do zmierzania w kierunku Pana Boga, aż do oglądania Go twarzą w twarz w wieczności - powiedział przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski bp Adam Bałabuch z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego.
W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana też świętem Trzech Króli. "Jest to nawiązanie do hołdu, jaki Dzieciątku Jezus złożyli mędrcy ze Wschodu" - powiedział bp Bałabuch w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu. "Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że wolą Ojca Niebieskiego jest, aby zbawienie dotarło do wszystkich ludów i narodów" - wyjaśnił bp Bałabuch, zwracając uwagę na misyjny charakter święta i posłannictwa Kościoła.
Zaznaczył, że liturgia uroczystości Objawienia Pańskiego ukazuje objawienie się Boga ludziom nie tylko poprzez przybycie Mędrców ze Wschodu do Betlejem. "Pięknie ukazuje to antyfona w jutrzni do kantyku Zachariasza: Dzisiaj się Kościół złączył z Chrystusem, swoim Oblubieńcem, który go z grzechów obmył w Jordanie; biegną mędrcy z darami na królewskie gody, a woda przemieniona w wino cieszy biesiadników" - powiedział bp Bałabuch.
Podkreślił również, że w uroczystość Objawienia Pańskiego wybiegamy już do kolejnych istotnych wydarzeń, jakim jest Chrzest Pański i opisane na kartach Biblii wesele w Kanie Galilejskiej, "poprzez które Jezus objawia się światu, jako oczekiwany Mesjasz".
Bp Bałabuch zwrócił także uwagę, że w Kościele łacińskim uroczystość ta świętowana jest już od IV wieku, a w naszym kraju wiąże się z tradycją święcenia kadzidła i kredy oraz błogosławieniem wody.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.