Reklama

Katolicy i luteranie 500 lat po ekskomunice Lutra

W 500. rocznicę ekskomuniki Marcina Lutra ukazało się nowe tłumaczenie na język włoski wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu, podpisanej przez katolików i luteran w Augsburgu w 1999 r.

Reklama

Tekst stanowił decydujący krok w dialogu między katolikami a luteranami. Doprowadził do przezwyciężenia najpoważniejszej różnicy pomiędzy tymi dwoma Kościołami, a mianowicie kwestii usprawiedliwienia. W dokumencie pojawia się stwierdzenie, że nie jest ono dziełem naszych zasług, ale efektem Bożej łaski i wiary w zbawczą moc Chrystusa.

Najnowsze wydanie, uaktualnione i poprawione, przygotowała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Światowa Federacja Luterańska. Celem publikacji jest propagowanie tego historycznego dokumentu ekumenicznego i jego dalszego odbioru. Tekst ukazał się w dniu, w którym katolicy i luteranie obchodzą 500. rocznicę ekskomuniki Marcina Lutra. Chodziło o podkreślenie zdecydowanego zamiaru kontynuowania wspólnej drogi od konfliktu do komunii. We wspólnej przedmowie do włoskiego wydania Deklaracji kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady, i pastor Martin Junge, sekretarz generalny Federacji Luterańskiej, piszą: „nie możemy cofnąć historii podziałów, ale może ona stać się częścią naszej historii pojednania”.

„Katolicy i luteranie zaczęli wspólnie podążać drogą pojednania” – powiedział Papież Franciszek, wyrażając uznanie dla 50 lat dialogu między Światową Federacją Luterańską a Kościołem katolickim podczas modlitwy ekumenicznej w Lund w Szwecji, w październiku 2016 r., gdzie pojechał z okazji 500. Rocznicy Reformacji. „Dzięki dialogowi i wspólnemu świadectwu, nie jesteśmy już obcy. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe niż to, co nas dzieli” – wspólnie oświadczyli przy tej okazji katolicy i luteranie.

Od 1999 roku, w różnym czasie, trzy inne światowe wspólnoty chrześcijańskie, a mianowicie rodzina Kościołów Metodystycznych, Kościół Anglikański i Kościoły Reformowane, oficjalnie dołączyły do tego, co pierwotnie było porozumieniem wyłącznie luterańsko-katolickim. Również w przypadku tych Kościołów, dzięki wspólnej deklaracji, udało się przezwyciężyć wiekowe kontrowersje i nieporozumienia. Bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przed mikrofonem Radia Watykańskiego wyjaśnia, co oznacza nauka o usprawiedliwieniu.

„Kwestia sprowadzała się do tego, że albo ktoś jest zbawiony przez łaskę Chrystusa, albo dzięki swoim dobrym uczynkom, a to stało się w ciągu wieków linią podziału między katolikami i protestantami. Dzięki wspólnej deklaracji w sprawie usprawiedliwienia, po wielu ekumenicznych rozmowach zrozumieliśmy, że u podstaw nasze doktryny są zbieżne. Znaleziono więc rozwiązanie problemu, który wydawał się nie do rozwiązania. Zgodziliśmy się, że nie ma już żadnych kontrowersji w kwestii, która jest podstawowym, centralnym punktem doktryny – powiedział bp Farrell. – Obecnie nasze stosunki po tym wielkim porozumieniu w sprawie usprawiedliwienia przechodzą od konfliktu do komunii. Jest oczywiste, że ta praca jeszcze się nie zakończyła. Jesteśmy wciąż w drodze, ale klimat przyjaźni i współpracy oraz wzajemnego szacunku jest bardzo zaawansowany.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama