Metropolita Walencji, na wschodzie Hiszpanii, kardynał Antonio Cañizares ogłosił, że utworzona w okresie pandemii COVID-19 fundacja Pauperibus rozpocznie działania służące likwidacji nasilającego się wraz z koronakryzysem ubóstwa w parafiach tej hiszpańskiej archidiecezji.
Jak wyjaśnił hierarcha, w najbliższym czasie nowa instytucja przeprowadzi licytację należących do lokalnego Kościoła dzieł sztuki.
Dodał, że środki z ich sprzedaży pokryją pomoc finansową dla osób najbardziej potrzebujących. - Środki te będą służyły pokryciu najpilniejszych wydatków na rzecz ubogich – sprecyzował kardynał.
Z deklaracji hiszpańskiego hierarchy wynika, że w najbliższych tygodniach wystawionych na licytację zostanie około 40 należących do archidiecezji w Walencji obrazów. - Pozbywamy się ich, aby zaspokoić potrzeby najuboższych i najsłabszych – wyjaśnił kardynał Cañizares, dodając, że wśród wartościowych przedmiotów, które mają wesprzeć fundację Pauperibus będą też inne dzieła sztuki, m.in. rzeźby.
W komunikacie ordynariusz archidiecezji Walencji zapowiedział też, że zapoczątkowany tam w 2019 r. synod, służący odnowie i ożywieniu lokalnego Kościoła, zakończy się w dniach 22-23 maja br.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.