Msza św. w 8. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa

- Były człowiekiem, który zdał egzamin z przymierza zawartego na chrzcie świętym, ale także z bycia biskupem w Polsce i pasterzem dwóch ważnych archidiecezji w Polsce oraz całej naszej ojczyzny - ocenił kard. Kazimierz Nycz. W archikatedrze warszawskiej modlono się w 8. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa.

Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. - Odszedł do domu Ojca dokładnie osiem lat temu po długim, pięknym i owocnym życiu - powiedział w homilii kard. Nycz.
 
W ocenie metropolity warszawskiego był to człowiek "przymierza z Bogiem” - zawartego po raz pierwszy w 1929 r. na chrzcie świętym, następnie odnowił je w 1956 r. w sakramencie kapłaństwa,  by w 1979 r. "związać się z Chrystusem przez konsekrację biskupią”.

Kard. Glemp w fotoarchiwum GN

WIARA.PL DODANE 24.01.2013 AKTUALIZACJA 24.01.2021

Kard. Glemp w fotoarchiwum GN

Niektóre zdjęcia śp. prymasa Józefa Glempa wykonane przez fotoreporterów "Gościa Niedzielnego"

więcej »

- Został powołany do służby w Kościele najpierw jako ksiądz w diecezji gnieźnieńskiej, później w archidiecezji warszawskiej, gdzie był przez wiele lat przy boku kard. Stefana Wyszyńskiego, a potem do posługi biskupiej kolejno w Kościele warmińskim i  gnieźnieńskim i warszawskim, a także do posługi w Kościele powszechnym w Polsce jako prymas i przewodniczący KEP - przypomniał kard. Nycz.

- Dla nas był po prostu biskupem, którego znaliśmy, który nas święcił, przyjmował do zakonów, różnych stowarzyszeń i organizacji - stwierdził.

Uroczystości pogrzebowe kard. Glempa

WIARA.PL DODANE 26.01.2013 AKTUALIZACJA 24.01.2021

Uroczystości pogrzebowe kard. Glempa

​26 stycznia w kościele sióstr wizytek rozpoczęły się trzydniowe uroczystości pogrzebowe śp. kard. Józefa Glempa.
Zdjęcia: Agata Ślusarczyk/GN

więcej »

W ocenie hierarchy kard. Józef Glemp „był człowiekiem, który zdawł egzamin z przymierza zawartego na chrzcie świętym, ale także z bycia biskupem w Polsce i pasterzem dwóch ważnych archidiecezji w Polsce oraz całej naszej ojczyzny”.

Kaznodzieja przypominał, że w życiu kard. Józefa Glempa były momenty piękne - związane z byciem blisko kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II, ale też "trudne i ważne dla Kościoła w Polsce”.

W ocenie metropolity warszawskiego do takich trudnych momentów należały: pierwsze lata warszawskiej posługi, cały rok 1989 od lutego aż do końca, jednoczenie się Europy, w czym - jak podkreślił kard. Nycz - swój udział miał papież Jan Paweł II.

- Takich trudnych momentów było więcej i wszyscy wiemy, w jaki sposób tę wierność przymierzu z Bogiem i Kościołem wyznawał kard. Józef Glemp. Ile w tym było odwagi i rozwagi. Niektórzy nawet mówili, że za dużo rozwagi. Ale ona była potrzebna i dziś z perspektywy czasu w jakimś sensie potwierdza większość tych racji, w imię których podejmował często bardzo trudne decyzje kard. Glemp - wyjaśnił kard. Nycz.

Dodał, że dziś bardzo potrzebne jest jego doświadczenie, święty upór, odwaga okazywane "tam, gdzie trzeba było mówić zdecydowanie i bronić człowieka i ojczyzny". - On czuł i rozumiał Polskę i troszczył się o nią nie tylko w perspektywie konkretnego wydarzenia, ale w dłuższej perspektywie - powiedział.

- Im dalej będziemy od jego śmierci, tym ta perspektywa będzie jeszcze większa. Nie da się w każdej rocznicy przypominać tych tysięcy spraw, rzeczy, które uczynił dla Kościoła w Warszawie, Gnieźnie i Polsce. Trzeba Panu Bogu powiedzieć jedno, wielkie syntetyczne dziękuję - zakończył.

Po Mszy św., w której uczestniczyli hierarchowie warszawskiego Kościoła, modlono się w krypcie przy grobie prymasa Glempa. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
wiecej »