„Pieniądz, władza i prestiż są antywartościami dla życia zakonnego, które powinno cechować posłuszeństwo, cierpliwość i miłosierdzie” – stwierdził nuncjusz apostolski w Hiszpanii. Abp Renzo Fratini otworzył w Madrycie obrady sesji plenarnej Hiszpańskiej Konferencji Zakonników (CONFER). Bierze w niej udział ponad 400 wyższych przełożonych zakonów, zgromadzeń zakonnych oraz stowarzyszeń życia apostolskiego.
Obrady przebiegają pod hasłem „Narodzić się na nowo dla żywej nadziei”. Abp Renzo Fratini podkreślił głęboki szacunek Benedykta XVI dla wielkodusznej posługi, jaką hiszpańscy zakonnicy i siostry zakonne spełniają na polu edukacyjnym i charytatywnym, a także przez różne formy apostolatu. Wobec zjawiska „autosekularyzacji wewnątrz Kościoła” życie zakonne przypomina o jego istocie. „Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek nie można definiować życia zakonnego przez to, co zakonnicy robią, ale ze względu na ich styl życia”. Jego fundamentem jest „doświadczenie mistyczne”, czyli konsekwentne zanurzenie się w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. „Właśnie ten wymiar mistyczny, sam w sobie, stanowi nadzieję życia zakonnego” – podkreślił nuncjusz.
Hiszpańską Konferencję Zakonników tworzą wspólnoty męskie i żeńskie obecne w kraju. Koordynuje ona m. in. działalność formacyjną, misyjną, edukacyjną i charytatywną. W Hiszpanii żyje i pracuje aktualnie blisko 50 tys. zakonników (11 457) i zakonnic (38 252). Istnieje 105 zgromadzeń męskich i 309 żeńskich. Ponad 15,5 tys. misjonarzy pracuje poza granicami kraju. Dużym problemem życia zakonnego jest wysoka średnia wieku i brak powołań. W Hiszpanii zwracają uwagę nowe formy życia konsekrowanego oraz rosnąca liczba powołań wśród imigrantów.
Obrady zakończą się 18 listopada.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.