Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga i poseł Antoni Macierewicz (PiS), przebywający z wizytą w Waszyngtonie w związku z katastrofą pod Smoleńskiem, spotkali się w środę z republikańskim kongresmanem z Kalifornii Daną Rohrabacherem.
Jest on członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Biuro kongresmana potwierdziło PAP, że spotkanie miało miejsce.
Fotyga i Macierewicz poinformowali, że poprzedniego dnia odbyli spotkania z ekspertami ds. lotnictwa i specjalistami w zakresie problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. Nie podali jednak bliższych szczegółów.
Fotyga powiedziała, że spotkania te "mogą dostarczyć wiedzy eksperckiej w sprawie katastrofy smoleńskiej" i mogą "wspomóc zarówno polskie władze, jak i zespół parlamentarny w dojściu prawdy na ten temat".
Chodzi o zespół parlamentarny ds. wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem, któremu przewodniczy poseł Macierewicz. Jego wizyta wraz z byłą szefową MSZ ma na celu uzyskanie amerykańskiego poparcia dla inicjatywy utworzenia międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy.
"Wszystko wskazuje na to, że do czasu naszego wyjazdu ukształtuje się tutaj (w USA - PAP) zespół ekspercki, który będzie wspomagał nasz zespół parlamentarny. Nasze wczorajsze rozmowy doprowadziły też do zaangażowania się szeregu osób związanych z lotnictwem bezpośrednio, a także z informacją na temat lotnictwa" - powiedział w środę Macierewicz na spotkaniu z korespondentami polskimi w Waszyngtonie.
"Rozmawiamy także o szerszym tle politycznym. Jesteśmy tutaj, żeby zabiegać o zainteresowanie amerykańskie dla Europy Środkowej i Wschodniej, w tym dla Polski" - dodała Fotyga.
Zapytany, czy nie obawia się, że polska dyplomacja będzie usiłowała im przeszkodzić w osiągnięciu celu wizyty, Macierewicz odpowiedział przecząco.
"Nic takiego nie sądzimy. Nikogo o nic nie podejrzewamy, naprawdę" - zapewnił.
Kongresman Rohrabacher, reprezentujący okręg w Kalifornii, jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i należy do grupy najbardziej konserwatywnych członków Kongresu. Przez pewien czas przewodniczył podkomisji ds. aeronautyki i przestrzeni kosmicznej.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.