Portugalia przed szczytem NATO

Portugalskie władze wprowadziły specjalne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO. Na granicach przywrócono kontrole, a w Lizbonie zmobilizowano kilka tysięcy funkcjonariuszy bezpieczeństwa.

Portugalskie władze nie chcą, by powtórzył się scenariusz z poprzedniego spotkania Sojuszu Północnoatlantyckiego. W kwietniu 2009 roku w Strasburgu doszło do gwałtownych zamieszek między anarchistami a siłami bezpieczeństwa. Podpalano budynki i plądrowano sklepy; aresztowano kilkadziesiąt osób.

We wtorek w Portugalii przywrócono kontrolę graniczną. Żandarmi mogą odmówić wjazdu do kraju osobom, które według nich stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. W związku z tym do Portugalii nie wpuszczono kilkudziesięciu osób. Jednak w większości nie chodziło o przedstawicieli środowisk anarchistycznych, lecz o osoby, które łamały prawo imigracyjne.

W dwudniowym szczycie NATO udział wezmą przywódcy 60 krajów i organizacji. Wraz z dziennikarzami na terenie nowoczesnej dzielnicy oddalonej 8 km od centrum Lizbony, gdzie w 1988 roku odbyła się wystawa EXPO, przebywać będzie ok. 5 tys. ludzi.

Nad bezpieczeństwem uczestników w całym mieście czuwać będzie ok. 7 tys. funkcjonariuszy policji i sił bezpieczeństwa. Szczególnej uwadze będą podlegać siedziby zachodnich, głównie amerykańskich, firm, a także banki i ambasady.

Policja ostrzegła, że może prewencyjnie zatrzymać każdego, kto będzie miał zakrytą twarz.

Na piątek zapowiadany jest anty-szczyt, a w sobotę w centrum portugalskiej stolicy odbędą się cztery manifestacje.

"Z naszych informacji wynika, że nie istnieje realne ryzyko gwałtownych demonstracji" - zapewnił dowódca operacyjny lizbońskiej policji Luis Elias. "Zapewne dojdzie do kilku incydentów, ale nie do starć na tak dużą skalę jak te w Strasburgu".

"Spodziewamy się mniejszej mobilizacji radykalnych ruchów" - powiedział AFP rzecznik jednej z organizacji koordynujących działania przeciwko NATO, Reiner Braun. Wyjaśnił, że "autonomiczne grupy z Niemiec nie przyjadą, bo są zmęczone po ostatnich protestach przeciwko energetyce atomowej". Do Lizbony nie dotrze też wielu przedstawicieli "francuskich grup, które w ostatnim czasie były bardzo aktywnie w dziedzinie społecznej".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
wiecej »