Bicie dziecka jest przestępstwem

Było dla nas bardzo ważne, by uchwalić ustawę, która jednoznacznie mówi, że bicie dziecka jest przestępstwem - powiedział w piątek premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci.

Jak powiedziała Monika Sajkowska z Fundacji Dzieci Niczyje, podczas spotkania podsumowano pierwsze miesiące realizacji znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie w sierpniu tego roku. "Zwracaliśmy uwagę premiera na brak przepisów wykonawczych do ustawy i potrzebę edukacji rodziców w zakresie wychowywania bez przemocy" - dodała.

Jak powiedział premier, wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zastanawiał się, jak pomóc dzieciom, które już trafiły w "spiralę przemocy". Wyraził zadowolenie z tego, jak układa się współpraca organizacji pozarządowych z rządem i zapowiedział, że kolejne takie spotkanie odbędzie się w styczniu przyszłego roku.

Nowelizacja ustawy wprowadziła zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmocniła ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy przez środki separujące np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania.

Ustawa wprowadziła też bezpłatną obdukcję, a także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy. Ponadto uprawniła pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, wprowadziła także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem rozporządzeń do ustawy. Jest na to czas do do końca stycznia 2011 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Czwartek
noc
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
wiecej »