W większości dużych miast woj. śląskiego wybory wygrali ich dotychczasowi prezydenci. W Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Zabrzu, Jaworznie, Żorach, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich i Raciborzu wygrali już w pierwszej turze, w innych przeszli do drugiej - wynika z oficjalnych danych.
Wyjątkiem są Świętochłowice, gdzie dotychczasowy prezydent nie przeszedł do drugiej tury. Druga tura, z udziałem dotychczasowych prezydentów, odbędzie się w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Sosnowcu, Będzinie, Wodzisławiu Śląskim, Zawierciu.
W Częstochowie, gdzie pełniący obowiązki prezydent nie startował w wyborach, w drugiej turze zmierzą się Krzysztof Matyjaszczyk (komitet SLD), którego poparło 45,83 proc. wyborców, i Izabela Leszczyna z PO, która uzyskała 21,99 proc. poparcia.
W Świętochłowicach dotychczasowy prezydent Eugeniusz Moś, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne, osiągnął czwarty wynik (11,54 proc. poparcia). W drugiej turze zmierzą się Dawid Kostempski z PO (26,46 proc.) i bezpartyjny Rafał Świerk (20,38 proc.).
Spośród prezydentów wybranych w pierwszej turze najlepszy wynik osiągnęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik (komitet "Skuteczni dla Zabrza"), która dostała 75,68 proc. głosów. Prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta (KWW Jacka Krywulta, popierany przez SLD) poparło 75,29 proc. wyborców.
W Katowicach bezpartyjny Piotr Uszok otrzymał 51,6 proc. poparcia, w Żorach Waldemar Socha 59,26 proc., w Jaworznie Paweł Silbert 64,46 proc., w Tychach Andrzej Dziuba 55,94 proc., w Piekarach Śląskich Stanisław Korfanty 54,19 proc., w Siemianowicach Śląskich Jacek Guzy 52,12 proc. Z reguły byli to kandydaci własnych, lokalnych komitetów. W Raciborzu w pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy prezydent Mirosław Lenk z PO, z poparciem 53,76 proc.
Jeden z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce, Marek Kopel - który rządzi Chorzowem od 1991 r. - w drugiej turze o reelekcję będzie walczył z kandydatem PO, Andrzejem Kotalą - dyrektorem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Bezpartyjny Kopel uzyskał 45,14 proc. głosów, a Kotala 21,45 proc. Do drugiej tury nie weszła posłanka PiS Maria Nowak, którą poparło 17,74 proc. biorących udział w głosowaniu chorzowian.
W Rudzie Śląskiej dotychczasowy prezydent Andrzej Stania (PO) w drugiej turze będzie walczył o reelekcję z bezpartyjną kandydatką Grażyną Dziedzic. W pierwszej turze Stanię, który jest prezydentem Rudy Śląskiej od 10 lat, poparło 37,02 proc. wyborców, na Dziedzic głosowało 30,89 proc. mieszkańców.
Do drugiej tury dojdzie też w Rybniku, gdzie obecny bezpartyjny prezydent Adam Fudali uzyskał 49,38 proc. głosów. W drugiej turze Fudali, który jest prezydentem Rybnika od 1998 r., zmierzy się z kandydatem PO Markiem Krząkałą, na którego głosowało 33,42 proc. biorących udział w wyborach. W poprzednich wyborach także Fudali zwyciężał w pierwszej turze.
Bezpartyjny prezydent Jastrzębia Zdroju Marian Janecki, który uzyskał 35,67 proc. głosów, w drugiej turze zmierzy się z kandydatką PO Aliną Chojecką, którą poparło 28,9 proc. głosujących.
Do drugiej tury dojdzie także w Bytomiu, gdzie urzędujący prezydent Piotr Koj z PO uzyskał poparcie 37,62 proc. głosujących. W drugiej turze zmierzy się z bezpartyjnym, ale popieranym przez PiS prezesem klubu piłkarskiego Polonia Bytom Damianem Bartylą (27,35 proc. głosów).
W Gliwicach bezpartyjny prezydent Zygmunt Frankiewicz, którego poparło 47,62 proc wyborców, w drugiej turze zmierzy się ze Zbigniewem Wygodą z PO (16,87 proc.). Wcześniej Frankiewicz zwyciężał w wyborach w pierwszej turze. Prezydentem Gliwic jest od 1993 r.
W Wodzisławiu Śląskim dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z PO zmierzy się bezpartyjną kandydatką Anną Białek. Prezydenta w pierwszej turze poparło 40,61 proc. wyborców, a jego rywalkę 31,21 proc.
W Sosnowcu w drugiej turze zmierzą się obecny prezydent Kazimierz Górski z SLD (39,66 proc. głosów) i Jarosław Pięta z PO (24,45 proc.). Trzeci wynik wywalczył tam kandydat Unii Pracy Maciej Adamiec (21,27 proc.).
W sąsiedniej Dąbrowie Górniczej również odbędzie się druga tura. Obecny prezydent Zbigniew Podraza (SLD) zdobył tam 41,81 proc. głosów. Wynik jego głównego kontrkandydata - Krzysztofa Stachowicza z PO - to 24,91 proc. poparcia.
W Będzinie w drugiej turze wyborów zmierzą się dotychczasowy prezydent, bezpartyjny Radosław Baran, na którego głosowało 41,27 proc. wyborców, oraz kandydat SLD Łukasz Komoniewski, który uzyskał 44,42 proc. poparcia.
W Zawierciu dotychczasowy prezydent Mirosław Mazur z PO, którego poparło 34,3 proc. wyborców, zmierzy się w drugiej turze z byłym prezydentem, a w poprzedniej kadencji starostą zawierciańskim, bezpartyjnym Ryszardem Machem (34,8 proc.). W pierwszej turze kandydatów dzieliło zaledwie 97 głosów.
Druga tura będzie też w Mysłowicach. Zwycięzca pierwszej tury Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe), który uzyskał tam 39,64 proc. głosów, zmierzy się tam z ubiegającym się o reelekcję Grzegorzem Osyrą (Komitet Nowe Mysłowice), na którego zagłosowało 16,07 proc. wyborców. Kolejny Bernard Pastuszka (PO) zdobył poparcie 14,67 proc.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.