Posiedzenie rządu

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców - tzw. ustawą deregulacyjną, która ma m.in. ograniczyć liczbę wymaganych zezwoleń.

"Projekt zakłada zamianę ponad 220 przypadków zaświadczeń na oświadczenia lub zlikwidowanie tego typu obowiązków" - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Celem projektu jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie faktycznych kosztów działalności gospodarczej, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Projekt przewiduje też - jak mówił Pawlak - rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy, np. za stosowanie niedozwolonych praktyk, wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań proponowanych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Projekt ma też doprecyzować zasady leasingu konsumenckiego, by rozszerzyć taką formę sprzedaży.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie w połowie 2011 r.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów, to projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Zmiany umożliwiają udzielanie przedsiębiorcom kredytu technologicznego - którego część zostanie spłacona przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków publicznych. Kredyt technologiczny ma na celu zwiększenie liczby przedsiębiorców inwestujących w nowe technologie w postaci patentów, licencji, know-how; wykorzystywanych do unowocześnienia produkcji.

Rząd zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji; rozpatrzy także projekt uchwały w sprawie finansowania międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich. Ministrowie przyjmą też uchwałę w sprawie zatwierdzenia programu rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w 2011 r. Rada Ministrów rozpatrzy również wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą "Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej". Ministrowie zajmą się też planem wydatkowania środków w 2011 r. w programach współfinansowanych z funduszy europejskich w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów, to projekt założeń do projektu nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Rząd zajmie się także projektem zmiany ustawy - Kodeks spółek handlowych.

Ministrowie przyjmą też uchwałę w sprawie udzielenia Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu gwarancji spłaty kredytu zaciągniętego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, przeznaczonego na finansowanie projektów inwestycyjnych pod nazwą "Projekt Budowy Autostrad w Polsce - B", "Projekt: Modernizacja Dróg w Polsce II" oraz "Projekt: Priorytet TEN A1 (Toruń-Stryków)".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
wiecej »