Rosja pozwoli NATO na tranzyt przez swoje terytorium pojazdów opancerzonych dla dowodzonych przez NATO sił w Afganistanie - poinformował w czwartek w Moskwie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
"Tranzyt dotyczy pojazdów opancerzonych zabezpieczonych przed minami" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej z afgańskim szefem dyplomacji Zalmajem Rasulem.
Na niedawnym posiedzeniu Rady Rosja-NATO w Lizbonie, w którym uczestniczył prezydent Dmitrij Miedwiediew, uzgodniono, że Moskwa rozszerzy możliwość tranzytu przez swoje terytorium zaopatrzenia dla dowodzonych przez NATO sił w Afganistanie, przy czym transport ma iść w obie strony. Lista materiałów do tranzytu jest dłuższa, ale nadal nie obejmuje uzbrojenia.
Sojusz używa już dla swych dostaw dróg przez Rosję i państwa Azji Środkowej jako alternatywy dla narażonej na zamachy drogi przez Pakistan, lecz dotychczasowe ustalenia zezwalały jedynie na transport w jedną stronę takich towarów, jak żywność i paliwo.
"Osiągnięto też porozumienie o rozszerzeniu projektu szkolenia kadr struktur ochrony prawa w walce z narkotykami w Afganistanie. Rosja dostarczy też śmigłowce i przeszkoli pilotów afgańskich sił bezpieczeństwa" - dodał szef rosyjskiego MSZ.
Ławrow zapowiedział, że Rosja może rozszerzyć pomoc dla Afganistanu, w tym "odbudowę 150 obiektów, które zostały zbudowane przy pomocy Związku Radzieckiego i są bardzo ważne dla afgańskiej gospodarki".
"Gotowi jesteśmy uczestniczyć w tych kwestiach, jeśli tylko porozumiemy się co do źródeł finansowania" - oznajmił rosyjski minister spraw zagranicznych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.