Prezydent Bronisław Komorowski złożył w czwartek po południu wizytę w gdyńskiej bazie Marynarki Wojennej. Wizyta wiąże się z przypadającą w niedzielę 92. rocznicą utworzenia MW.
Przy historycznym okręcie ORP "Błyskawica", cumującym przy gdyńskim Skwerze Kościuszki, zwierzchnik Sił Zbrojnych został powitany przez dowódcę Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Matheę.
Uroczystość odbyła się w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.
Po powitaniu prezydent wsiadł do motorówki reprezentacyjnej MW, którą udał się do Portu Wojennego w Gdyni Oksywiu. Tam - bez asysty mediów - zapozna się z wyposażeniem 3 Flotylli Okrętów i spotka z marynarzami.
Rzecznik MW Bartosz Zajda poinformował, że wizyta prezydenta organizowana jest w przededniu obchodów rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej. Jak dodał, 92 lata temu, 28 listopada 1918 roku, marszałek Józef Piłsudski dekretem rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną.
Przed wizytą w Gdyni, w czwartek przed południem, prezydent wziął udział w odsłonięciu Pomnika Tatara RP w gdańskim Parku Oruńskim, na której to uroczystości otrzymał od środowisk tatarskich medal "Gwiazda Orientu". Stamtąd Bronisław Komorowski udał się na Uniwersytet Gdański, gdzie spotkał się ze słuchaczami prowadzonego przez tę uczelnię Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.