Pierwsze europejskie rekolekcje dla Caritas odbędą się na Jasnej Górze od 28 listopada do 3 grudnia. Wezmą w nich udział przedstawiciele wszystkich Caritas narodowych kontynentu oraz kilkunastu kardynałów i biskupów. Organizatorem jest Papieska Rada „Cor Unum” we współpracy z Caritas Polska.
Rozważania rekolekcyjne głosić będzie opatka cysterek ze Szwajcarii, siostra Teresa Brenninkmeijer. Obecni będą m. in. kardynałowie: Robert Sarah z Gwinei, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum i Paul Cordes (były przewodniczący tejże rady), Vinko Puljić z Bośni i Hercegowiny i Kazimierz Nycz z Warszawy oraz kilkunastu innych biskupów z Polski i zagranicy. Z Polski w rekolekcjach uczestniczyć będą dyrektorzy wszystkich diecezjalnych Caritas. Nauki będą tłumaczone na siedem języków.
Bezpośrednim koordynatorem rekolekcji jest ks. prałat Anthony Figueiredo, pracownik Papieskiej Rady „Cor Unum”. W wywiadzie udzielonym KAI podkreślił, że dla chrześcijan źródłem działalności charytatywnej musi być Jezus Chrystus. Stąd pomysł na zorganizowanie rekolekcji, by odpowiedzialni za działalność charytatywną w Kościele mogli sięgnąć do swych korzeni.
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska przyznaje, że bardzo istotna w pracy Caritas jest formacja duchowa. „Rekolekcje na Jasnej Górze mają przyczynić się do odnowy formacji duchowej Caritas w Europie. Także zawiązaniu i pogłębieniu więzi pomiędzy przedstawicielami poszczególnych Caritas narodowych” - dodaje.
Pytany dlaczego na miejsce europejskich rekolekcji wybrana została właśnie Jasna Góra, wyjaśnia, że sugestię taka poddał Ojciec Święty, konsultowany w tej sprawie.
Dotąd analogiczne, kontynentalne rekolekcje Caritas miała Ameryka Łacińska i Azja. W kolejnych latach zostaną one prowadzone na wszystkich kontynentach.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.