Okołu dwustu kapelanów szpitali, domów opieki społecznej i hospicjów z Polski i zagranicy uczestniczy w trzydniowych rekolekcjach na Jasnej Górze w Częstochowie. Ich doroczne spotkanie potrwa do czwartku.
"W tym roku jest rok kapłański poświęcony powołaniu i dlatego przypominamy sobie, jak ma wyglądać nasza praca wśród chorych, opuszczonych, cierpiących" - powiedział cytowany przez biuro prasowe sanktuarium krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. Józef Jachimczak. Jak dodał, kapelan nie jest tylko człowiekiem przynoszącym choremu komunię, ale ważne, by wiedział także, jak konkretnie zająć się chorym w szpitalu.
Ks. Kazimierz Korszniewicz, który w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim pracował jako kapelan przez 33 lata, podkreślił, że to "posługa wiary i miłości do Boga". "Kapłan zawsze jest znakiem obecności Chrystusa wśród tych, którzy cierpią. () Choroba jest krzyżem, ale jeśli ten krzyż jest dźwigany w miłości, wtedy jego zasługa i jego wartość ma moc zbawiającą" - dodał. Rekolekcje na Jasnej Górze - w jego opinii - służą natomiast wymianie myśli i umocnieniu ducha - tak, aby w każdym cierpiącym człowieku widzieć samego Chrystusa.
Kapelani z całej Polski spotkali się w sanktuarium po raz czternasty. Oni sami wskazują, że coroczne rekolekcje na Jasnej Górze w pewien sposób zastępują brak specjalnej szkoły przygotowującej ich do posługi tego typu. Jako klerycy w seminarium przyszli kapelani odbywają najpierw staż pomocy pielęgniarskiej, uczestniczą w roznoszeniu komunii chorym, w końcu szkolą się w ramach specjalizacji duszpasterskiej.
Początek wolontaryjnemu ruchowi hospicyjnemu w Polsce dał w 1981 r. pierwszy w Europie Wschodniej i Środkowej ośrodek opieki nad umierającymi: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych - Hospicjum w Krakowie. Inicjatorami przedsięwzięcia byli ks. Eugeniusz Dutkiewicz oraz prof. Joanna Muszkowska-Penson.
Konferencja Episkopatu Polski mianowała w 1989 r. krajowego duszpasterza hospicjum. Duszpasterstwo hospicyjne obejmuje swym zasięgiem zarówno chorego, jak i jego rodzinę, a także personel hospicyjny.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.